grudzień

Prognozowanie pogody zimowej jest tak samo trudne jak przewidywanie pogody letniej w Wielkiej Brytanii, co utrudnia doradzanie w sprawie miejsc pracy. Jesteśmy prawie pewni, że zobaczymy pewne przymrozki, ale ci, którzy marzą o białych Bożych Narodzeniach, są bardziej skłonni zobaczyć białą Wielkanoc.

Planowanie roku naprzód

Na zewnątrz może być przerażające, ale jest to okazja, aby zaplanować, co będziesz robić w przyszłym roku. Grudzień i styczeń to tradycyjne miesiące składania zamówień na nasiona.

Usiądź z katalogami nasion i zacznij planować, co będziesz uprawiać. Nie zapomnij, że połączyliśmy nasiona od wielu dostawców na tej stronie, abyś mógł wybrać różne odmiany i porównać ceny.

Być może masz ulubione odmiany, ale jest to okazja, aby wypróbować nowe, porównać wydajność i być może ustawić nowe.

Siew i sadzenie w grudniu na działce warzywnej

W grudniu nie ma wiele do posadzenia, ale jeśli nie masz ochoty, możesz posadzić czosnek bezpośrednio. W rzeczywistości korzystają z okresu przeziębienia, co przyspiesza późniejszy wzrost.

Czosnek nie lubi siedzieć w wodzie, więc jeśli twoja gleba jest ciężka i zawiera wodę, spróbuj zanurzyć dziurę starym uchwytem łopatkowym lub podobnym. Włóż około cala piasku do podstawy i posadź goździk na wierzchu, wypełniając go drobnym kompostem. Zapewnia to dobry drenaż i zatrzymuje gnicie.

Cebula wysiewana pod koniec miesiąca stworzy doskonałe rośliny i cebulki, korzystając z dłuższego okresu wegetacyjnego. Siej je w skrzyniach nasiennych lub, jak wolę moduły, w szklarni.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, potrzebujesz trochę ciepła, a oświetlenie ogrodnicze zmieni świat.

Możesz użyć zimnych ram, jeśli można je chronić przed mrozem. Zwykle polega to na sprawdzaniu prognozy pogody i izolowaniu ramy wszystkim, od gazet po stary dywan, gdy temperatura spada. Pamiętaj również, że zimne ramy mogą się nagrzewać do wysokich poziomów w małym zimowym słońcu, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na wentylację.

Warto usunąć wszelkie żółknące liście z zimowych biustonoszy. Martwe liście nic nie robią i sprzyjają chorobom takim jak botrytis. Dzika przyroda będzie szukała pożywienia, zwłaszcza gołębi, więc trzymaj wrażliwe rośliny, takie jak siatki z mosiądzu.

Ogólne zadania ogrodowe w grudniu

To dobry czas na naprawy i renowacje. Zawsze możesz coś zrobić, jeśli spojrzysz wystarczająco mocno! Nie zapominaj, że nie będziesz miał czasu, gdy sezon będzie w pełni.

Być może odwróć stertę kompostu i upewnij się, że pojemniki z kompostem są przykryte, aby zapobiec nadmiernemu deszczowi ługowania składników odżywczych i zatrzymać ciepło rozpadu.

Pamiętaj, że wciąż jest czas, aby zacząć formować liście. Jeśli masz wystarczającą ilość liści, które powinny szybko spadać, zrób liście. Zacznij od zbudowania klatki na liście. Bardzo proste do zrobienia, po prostu wbijasz cztery kołki w ziemię i zszywasz siatkę z kurczaka, aby stworzyć klatkę.

Ułóż liście i zostaw je w spokoju na rok. Przekonasz się, że stos zmniejsza się co najmniej o dwie trzecie, więc napełnij kosz, gdy spadnie więcej liści. Jeśli masz takie cudowne ogrodnicze mulczery próżniowe, które wysysają liście i kroją je, zauważysz, że liście gniją znacznie szybciej.

Staraj się utrzymywać porządek, aby uniknąć zapewnienia zimowym domom szkodników czekających na wiosnę, ale trochę nieładu na krawędziach nie jest złą rzeczą, ponieważ odwrotnie może zapewnić schronienie drapieżnikom.

Owoc

Weź sadzonki miękkich owoców z twardego drewna. Agrest, czerwone, białe i czarne porzeczki, jagody worcesterberry, jostaberries i winorośl można teraz rozmnażać za pomocą sadzonek umieszczonych teraz w otwartym terenie. Wybierz mocne, dobrze dojrzałe pędy tegorocznego wzrostu, ścinając je tuż poniżej pąka i przycinając tuż nad pąkiem.

W przypadku czarnej porzeczki weź je o długości około 8-10 cali (200-250 mm), 12-15 cali (300-380 mm) dla innych owoców. Włóż je do gleby na około połowę ich długości. Zazwyczaj uprawia się wszystkie oprócz czarnej porzeczki na krótkiej łodydze – usuwaj więc pąki z dolnej części cięcia. Wszystkie pąki należy pozostawić na sadzonkach czarnej porzeczki.

To dobry czas, aby podzielić rabarbar , wykopać stare korony i podzielić od góry na dół za pomocą łopaty na trzy lub cztery. Pozostaw na powierzchni, aby zamarzły przed sadzeniem wczesną wiosną,

Sprawdź, czy jakiekolwiek więzi i tyczenie są bezpieczne, aby młode drzewa lub wiatrak mógł sprawdzić wzrost, a nawet zabić drzewo. Możesz sadzić nagie ukorzenione drzewa i krzewy owocowe w grudniu oraz przycinać jabłka i gruszki.

Ścinaj laski malin jesiennych, które zakończyły owocowanie i palą się, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób grzybiczych.

Grudzień Zadania szklarni

Kolejne zasiewy sałatek zimowych mogą być kontynuowane. Przewietrzyć w cieplejsze dni, aby zapobiec tworzeniu się pleśni.

Uważaj na luźne klipsy i szyby i napraw je tak szybko, jak to możliwe.

Żniwa

Zaskakująca liczba upraw, które można zebrać w grudniu. Zimowe kapusty, takie jak kapusta włoska, kapusta i kalafiory, najlepiej zbierać, gdy są gotowe.Trzymając się kapustek, nie zapomnij brukselki. Rozpocznij zbieranie od podstawy w górę, pozostawiając mniejsze na górze, aby się rozwijać. Właściwie wolę kiełki jako mrożone warzywo. Blanch przez 3 minuty przed zamrożeniem. Aby użyć, rozmrozić, a następnie wrzucić do płytkiej patelni z roztopionym masłem, solą i zmielonym czarnym pieprzem. Poruszaj się na patelni, aby uniknąć przypalenia, i podawaj, gdy jest gorąco, przez kilka minut. Pyszne!

Pory powinny być teraz gotowe, wystarczy wziąć to, czego potrzebujesz, a resztę pozostawić, aż będzie potrzebna. Pory są znacznie lepiej zbierane z ogrodu, ponieważ są wymagane, ale przy niesprzyjającej pogodzie może to być trudne, więc możesz podnieść kilka i podnieść je na dobrze wykopanym podłożu, nie zamarznie ono solidnie i zapewni świeżość.

Wszelkie pozostałe marchewki powinny wyskoczyć, aby zapobiec uszkodzeniom szkodników w ziemi w celu przechowywania ich w wilgotnym piasku lub torfie w szopie. Pasternak można podnosić i przechowywać w ten sam sposób, chociaż są one bardzo wytrzymałe i można je pozostawić, jeśli ziemia nie jest potrzebna. Zawsze możesz przykryć je polarem lub słomą, aby zapobiec zamarznięciu ziemi.

Karczochy jerozolimskie będą dostępne, a pasternak i Scorzonera. Scorzonera jest interesującym warzywem, niestety mało uprawianym obecnie w Wielkiej Brytanii, choć nadal wydaje się popularnym we Francji wraz z Kohl Rabi.

Możesz mieć do dyspozycji wieczny szpinak, seler, cykorę (odmiany niewymagające i zmuszające), endywię, jarmuż, kalarepę, sałatę, rzodkiewkę, szpinak, rzepę.

Dokładnie sprawdź ziemniaki, usuwając bulwy, które zaczęły gnić, zanim przejdą do reszty worka. Zajmie to tylko dziesięć minut. Uważaj na ślimaki, które mogły dostać się do worka.