trawy ozdobne

Cieszą się coraz większym wzięciem i nie bez powodu. Pięknie wyglądają, są niekłopotliwe w uprawie i doskonale odnajdują się w każdej stylistyce ogrodowych aranżacji. Oto trawy ozdobne, które ostatnio przebojem podbijają rynek niebanalnych roślin ozdobnych.

Modny trend: trawy na rabatach

Coraz częściej w naszych parkach i na przydomowych rabatach pojawią się malownicze kępy i łany traw ozdobnych. Należą one do tej samej rodziny, co zboża czy trawy łąk (Gramineae), wyróżniają się jednak niezwykłym pokrojem. Są efektowne i bardzo różnorodne. Bywają zielone, srebrzyste, błękitne i purpurowe, wysokie i niskie, o liściach delikatnych jak mgiełka albo szorstkich, jak szczecina. Ozdobione pióropuszami oryginalnych kwiatostanów dodają rabatom lekkości, wdzięku i dynamiki, falując na wietrze. Ich ascetyczna forma sprawia, że doskonale wpisują się we współczesne gusta i minimalistyczną formę nowoczesnych ogrodów. Jednak to nieprawda, że moda na uprawę traw ozdobnych wybuchła dopiero teraz. Sadzono je w Europie od wieków. Wiktoriańskie zieleńce ozdabiały malownicze grupy bujnych traw pampasowych czy miskantów, znakomicie odnajdujących się w klasycznym angielskim ogrodzie. Dziś trawy ozdobne wracają w wielkim stylu, stając się coraz częstszym gościem na naszych rabatach. Nie tylko ich niskie odmiany, które sadzimy na skalniakach. Także te wysokie, rozrastające się w rozległe kępy albo w miękkie, falujące łany, poruszane wiatrem.

Trawy niezawodne w uprawie

Oprócz niebanalnej urody, zaletą traw ozdobnych jest ich nadzwyczajna wytrzymałość. Są to jedne z najbardziej odpornych roślin ogrodowych. I trudno się dziwić. Wszystkie trawy są uznawane za gatunek pionierski, bo jako pierwsze pojawiają się na połaciach nagiej ziemi, kolonizując nieużytki. Posadzone w ogrodzie gatunki też będą niezawodne i w większości łatwe w uprawie. Świetnie znoszą suszę, szybko się regenerują i nie potrzebują żyznej gleby, by bujnie rosnąć. Dadzą sobie radę niemal na każdej. Niestraszne im gwałtowne podmuchy wiatru ani obfite ulewy – nawet jeśli zostaną uszkodzone, to mają zdolność tak szybkiej regeneracji, że szybko wrócą do formy.

Sekrety udanych kompozycji w ogrodzie

Trawy ozdobne sprawdzą się w najróżniejszych ogrodowych aranżacjach. Przede wszystkim będą świetnym uzupełnieniem rabat bylinowych. W towarzystwie kwiatów dobrze wyglądają zwłaszcza gatunki, które mają formę zwartych kęp, jak miskanty czy palczatki. Zasadzone w regularnych odstępach, zarysują szkielet rabaty i będą efektownym tłem dla kolorowych kwiatów jeżówki, rudbekii, rozchodnika, bergenii czy wyrazistych liści funkii. Na skalniakach świetnie odnajdą się niskie, kępiaste gatunki traw, które z czasem rozrosną się w efektowne, barwne dywany. Warto wybrać np. niebieskie kostrzewy czy owies wiecznie zielony – wbrew nazwie szarobłękitny, o efektownych kwiatostanach w formie łukowatych kłosów. Warto też pamiętać, że same tylko trawy mogą być wspaniałą ozdobą ogrodu. Posadzona w centrum trawnika grupa gigantów (np. miskanta olbrzymiego, który osiąga ponad dwumetrową wielkość) zapewni spektakularny widok. Również rabata skomponowana z gatunków traw różnej wielkości i różnych kolorów będzie prezentować się atrakcyjnie przez cały rok. Także zimą. Niektóre gatunki są zimozielone (kostrzewy), ale w mroźne dni pięknie wyglądają także suche pędy i bukiety, oszronione czy przyprószone śniegiem. Dla większości traw jest to również ochrona przed chłodem i nie powinniśmy ścinać ich na zimę.

Kiedy sadzić i jak pielęgnować trawy ozdobne

Rośliny te zazwyczaj kupujemy jako sadzonki w doniczkach, które sklepy ogrodnicze mają w ciągłej sprzedaży. Przez większą część roku możemy też je sadzić, ale najlepszą porą jest wiosna. Rozwijają się wówczas w naturalnym tempie i wyrastają najbujniej. Większość traw lubi słońce (zwłaszcza gatunki o srebrnych liściach czy dużych kwiatostanach) i powinniśmy wybrać im dobrze naświetlone stanowisko. Odmiany o żywozielonych liściach zniosą także półcień. Warto tylko zadbać, by stanowisko nie było podmokłe, bo nadmiaru wody trawy nie tolerują. Nie są wymagające co do gleby, ale najlepiej będą rosły w próchniczej, zasilonej odrobiną kompostu. Z nawożeniem jednak nie warto przesadzać, bo pędy mogą nadmiernie wybujać, zaczną się wykładać i roślina straci cały urok.

Większość traw ozdobnych dobrze znosi nasze zimy, ale kilka gatunków (np. trawa pampasowa, rozplenica japońska) wymaga ochrony i warto zabezpieczyć je warstwą suchych liści czy torfu. W marcu trawy są już gotowe do nowego sezonu – wystarczy wówczas przyciąć tuż przy ziemi ich suche pędy, a ogrzane wiosennym słońcem szybko zbudzą się do życia.

Popularne gatunki na rabaty i skalniaki

Trawy to bardzo uniwersalne rośliny. Znakomicie odnajdą się zarówno w ogrodach wiejskich czy naturalistycznych, jak i w nowoczesnych czy formalnych. Oto kilka gatunków, na które warto zwrócić uwagę:

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) – tworzy zieloną fontannę łukowatych liści, nad którymi jesienią rozwijają się ogromne, puszyste kwiatostany w białym lub różowym kolorze; wyrasta na 2-3 m i jest jedną z najbardziej okazałych i najatrakcyjniejszych traw ozdobnych; w naturze rośnie w południowoamerykańskich stepach, więc z trudem znosi nasze zimy, wymaga okrycia;

Kostrzewa popielata (Festuca glauca) – tworzy efektowne poduszeczki niebieskozielonych liści 20-30 centymetrowej wysokości; idealna na skalniak, świetnie komponuje się z wrzosami i niskimi bylinami; zimozielona;

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) – trawiasty król naszych ogrodów, ten gatunek sadzimy najczęściej; ma efektowny pokrój i wyjątkowej urody kwiatostany – srebrzyste, różowe, czerwone, czasem zmieniające barwę; istnieje kilkaset odmian miskanta – od niewielkich, niesięgających metra, po kilkumetrowe olbrzymy; dobrze znosi nasze zimy, jedynie młode rośliny wymagają okrycia;

Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) – tworzy kępy spiczastych liści ok. półmetrowej wysokości, z których latem wyrastają kłosowate, srebrzyste kwiatostany; najpopularniejsza odmiana nosi nazwę Red Baron i zachwyca liśćmi w kolorze purpury; świetnie wygląda w jednogatunkowych łanach, a także sadzona w pojemnikach; mrozoodporna;

Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) – wyrasta do 130 cm, tworząc zwartą kępę błyszczących zielonych liści, ale to kwiatostany są jego główną ozdobą – mają postać rozwichrzonych kłosów, z początku fioletowych, z czasem kremowych; pojawiają się w czerwcu i są atrakcyjne do późnej jesieni; roślina toleruje półcień i jest w pełni mrozoodporna.

Więcej gatunków traw ozdobnych wraz z opisami ich sadzenia i pielęgnacji znaleźć można pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/trawa-ozdobna/, czyli w sklepie firmy BENEX, specjalizującej się w sprzedaży sadzonek, bylin i cebulek kwiatowych.

To tylko niektóre z ogromnej liczby efektownych gatunków traw. Jest ich tyle, że dziś zadajemy sobie pytanie, dlaczego tak rzadko sadziliśmy je na rabatach. Przez całe lata były roślinami drugiego planu i musiały trochę poczekać, byśmy w końcu dostrzegli ich oryginalne piękno.