podkaszarka do ogrodu

Tradycyjna kosiarka jest podstawowym elementem wyposażenia każdego ogrodu, ale urządzenie to ma pewne ograniczenia. Trudno jest dotrzeć do każdego miejsca. Problem ten rozwiązuje zakup podkaszarki czy kosy spalinowej. Do wyboru mamy modele elektryczne, spalinowe czy nawet akumulatorowe. Zaletą tego typu sprzętów jest łatwość manewrowania nimi i dotarcia do trudno dostępnych miejsc. 

Jaki typ podkaszarki wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli podkaszarek, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Bardzo istotne jest to, jakie zasilanie ma wybrane urządzenie. Podkaszarki elektryczne wymagają podłączenia ich do gniazdka, przez co trzeba liczyć się ze zwisającym kablem. Dużo wygodniejsze są podkaszarki akumulatorowe, czyli urządzenia bezprzewodowe. Niestety są one droższe od zwykłych modeli elektrycznych. Zaletą podkaszarek elektrycznych jest ich lekkość, przystępna cena i niekłopotliwa eksploatacja. Inną opcją są podkaszarki spalinowe, które mają większą moc od modeli elektrycznych. Świetnie sprawdzają się przy większym terenie ze względu na brak kabla. Poradzą sobie nawet z grubymi i problematycznymi chwastami czy wysokimi trawami. Jako, że podkaszarki spalinowe są cięższe od modeli elektrycznych, warto rozważyć zakup do nich specjalnych szelek czy pasa podtrzymującego. 

Kolejną kwestią jest to, w jaki mechanizm tnący została wyposażona podkaszarka. W tanich modelach mamy głowicę z nylonową żyłką. Głowica może być ręczna, półautomatyczna lub automatyczna. Kolejną opcją jest głowica z nożami tnącymi, które są dużo bardziej trwałe. W sprzedaży są też podkaszarki z tarczą tnącą, co jest świetnym rozwiązaniem do karczowania chwastów na dużych terenach. Przy wyborze podkaszarek trzeba mieć na uwadze moc silnika. Im jest ona większa, tym czas pracy urządzenia jest dłuższy. Modele z silnikiem o małej mocy wymagają robienia częstszych przerw. Jeśli trawnik ma dużą powierzchnię, to konieczny jest zakup podkaszarki o większej mocy. Istotnymi parametrami są też średnica cięcia, regulacja rękojeści, serwis. W zależności do wybranego modelu podkaszarki w zestawie do niej można otrzymać również akcesoria. Użytkowanie tego typu urządzeń znacząco ułatwiają i uprzyjemniają: dodatkowy uchwyt, kabłąk ochronny, słuchawki, głowica tnąca z kółkami. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru odpowiedniego sprzętu możemy skonsultować zakup ze specjalistami, którzy dobiorą urządzenie do naszych potrzeb. Odpowiednio serwisowana podkaszarka może nam służyć przez wiele lat.