styczeń

Styczeń jest generalnie bardzo chłodnym miesiącem z silnymi mrozami zamrażającymi ziemię, chociaż nie ma gwarancji w przypadku brytyjskiej pogody. Przeglądając moje pamiętniki, śnieg nie jest tak długi przez dłuższy czas, ale nigdy nie wiadomo.

Siew i sadzenie w styczniu na działce warzywnej

Pory stojące na działce w styczniu,
Pory pozostawione stojące będą w porządku bez względu na pogodę, ale możesz mieć trudności z wydostaniem się z zamarzniętej ziemi lub zajmowaniem ziemi, którą chcesz kopać lub obornikiem.

Na zewnątrz nie ma co siać ani sadzić, z wyjątkiem czosnku, a nawet szalotki, jeśli jest ładna pogoda, ale jest kilka rzeczy, które możesz zacząć od szklanki lub nawet na parapecie od strony południowej. Pomidory i bakłażany można wysiewać. Zrobią najlepiej w podgrzewanym propagatorze, aby je uruchomić.

Dużym problemem o tej porze roku jest dostępne światło. Pokrycie kartonu folią aluminiową i postawienie go na północnej stronie tacy nasiennej odbije dodatkowe światło i pomoże zapobiec długonogim, ciągnionym sadzonkom bez kosztów specjalnych świateł ogrodniczych.

Inną opcją jest użycie lampek. Nigdy ich nie lubiłem, ponieważ zużywały dużo energii tylko po to, aby zyskać trochę czasu, ale nowe światła LED są o wiele bardziej wydajne, zaczynam zmieniać zdanie.

Cebulę z nasion można wysiać w styczniu, ale w przeciwieństwie do pomidorów, które lubią ją na gorąco, temperatura cebuli powinna wynosić około 15 ° C. Uważaj w słoneczne dni, na zewnątrz może być zimno, ale temperatura może wzrosnąć w szklarni lub zimnej ramie.

Nigdy nie wiadomo, kiedy spadnie śnieg!

Zamów swoje sadzonki

Złóż zamówienie na sadzeniaki ziemniaków i zacznij je kroić. Jeśli pozostawisz to zbyt długo, możesz nie być w stanie uzyskać żądanych odmian.

Uprawa ziemniaków w szklarni

Jeśli masz szklarnię i jest dość ciepło, możesz spróbować wyhodować 2 lub 3 bulwy nasienne w worku z kompostem w szklarni. Zobacz, jak uprawiasz ziemniaki w workach w szklarni Wiele zależy od twojej lokalizacji, zostawiłbym to do połowy lutego przynajmniej tutaj i na początku marca w chłodniejszych obszarach północy.

Ogólne zadania ogrodowe w styczniu

W idealnym świecie działka zostanie wykopana, wapnowana lub obornik, jeśli to konieczne, a liść może powoli formować się w klatce. W prawdziwym świecie wszelkie przyzwoite dni są wykorzystywane w ostatnim wysiłku, aby nadrobić zaległości!

Na lżejszych glebach i w suchych obszarach kraju zdecydowanie polecam rów fasoli.

Jak powiedziałem w grudniu, jest to tradycyjny czas na składanie zamówień na nasiona. Nie zapomnij, że połączyliśmy nasiona od wielu dostawców na tej stronie, abyś mógł wybrać różne odmiany i porównać ceny. 

Owoce

Oprzyj się pokusie wypróbowania nowych sekatorów Święty Mikołaj przyniósł ci owoce pestkowe, takie jak wiśnia i damson, które powinny być przycinane latem, chociaż nadal możesz przycinać jabłka i gruszki itp., Ponieważ są one uśpione.

Nagie ukorzenione drzewa i krzewy można sadzić do marca

Styczniowe zadania szklarniowe

Przewietrzyć w cieplejsze dni, aby zapobiec tworzeniu się pleśni. Upewnij się, że otwory wentylacyjne i drzwi są dobrze zamknięte, jeśli pogoda robi się nieprzyjemna

Uważaj na luźne klipsy i szyby i napraw je tak szybko, jak to możliwe.

Żniwa

Obcięcie w porach

Pory pozostawione na stojąco będą w porządku bez względu na pogodę, ale możesz mieć trudności z wydostaniem się z zamarzniętej ziemi lub zajmowaniem ziemi, którą chcesz kopać lub obornikiem. W takim przypadku narysuj płytki rów, wykop por przy dobrej pogodzie i przytnij korzenie. Połóż je w wykopie pod kątem, aby większość pora wyszła z wykopu i przykryć luźną ziemią. Jeśli chcesz, po prostu pociągnij bez wysiłku,

Pasternak i szwedki w ziemi mogą pojawić się, gdy będziesz gotowy, przykryć polarem lub słomą, aby nie zamarzły w ziemi. Możesz nawet mieć korzenie scorzonera i rzodkiewkę zimową.

Jarmuż i kapusta zimowa powinny być przynajmniej dostępne, a brukselka, która może potrwać do marca. Celeriac mógł pozostać w ziemi, a nawet seler mógł być trzymany pod grubą ściółką.

Sałatka nie ma wiele do zaoferowania, ale lubisz sałatkę kukurydzianą (sałata jagnięca AKA) wraz z claytonia, być może z dodatkiem startej świeżej marchewki z odmiany zimującej, takiej jak Eskimo