ogród

Chyba każdy z nas marzy o własnej przestrzeni w postaci posiadłości lub przynajmniej kilkusetmetrowej działki. Z różnych względów pragnienia te nie zawsze mogą zostać zrealizowane, zostawiając nas niespełnionych. Czy oznacza to, że wybierając miejsce życia, musimy być nieszczęśliwi do końca naszych dni? Okazuje się, że niekoniecznie – naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzą bowiem mieszkania z ogródkami!

Własna przestrzeń w centrum miasta

Tytułowe mieszkania to sposób, by stać się posiadaczem własnego kawałka ziemi nawet tam, gdzie pozornie jest to niemożliwe. Stanowią one niezły kompromis pomiędzy domem z działką a standardowym M2 czy M4. Taka własna, zielona przestrzeń jest idealnym miejscem, w którym można zrelaksować się po powrocie ze szkoły lub pracy.

W ogródku można przecież robić tak wiele! Jeśli zamarzy nam się piknik, przyjęcie, opalanie, czy kąpiel w basenie – możemy to mieć na wyciągnięcie ręki. W przypadku, gdy interesuje nas uprawa warzyw, owoców czy ziół, także nie będzie żadnego problemu. Wyobraźcie sobie, jak wspaniała musi być możliwość zbierania plonów z własnego ogrodu! Nic nie stoi też na przeszkodzie, by swój kawałek ziemi potraktować jak płótno artysty, sadząc w nim rośliny, które w czasie kwitnienia stworzą prawdziwe arcydzieło.

Nie można także zapominać o tym, że ogródek może stanowić bezpieczny plac zabaw dla dzieci, jeśli je posiadacie. Bawiące się na działce maluchy zawsze będą pod czujnym okiem rodziców. Dzięki temu będziecie pewni, że nie zagraża im żadne niebezpieczeństwo.

Dostępność i cena lokali z ogródkiem

Ze względu na to, że dopiero od kilku lat zaczyna się dostrzegać atuty mieszkań z ogródkiem, właściwie nie da się ich znaleźć na rynku wtórnym. Coraz więcej deweloperów bierze pod uwagę potrzeby swoich potencjalnych klientów, decydując się na projektowanie – a później budowanie – mieszkań z ogródkami.

W standardowych inwestycjach z oczywistych powodów z ogródkami można spotkać się tylko w przypadku mieszkań położonych na parterze. Jest to bezpośrednia przyczyna tego, że jest ich na rynku tak niewiele. Dopiero w luksusowych kompleksach mieszkaniowych i apartamentach można liczyć na zieloną przestrzeń na wyższych kondygnacjach.

Jeśli chodzi o ceny takich lokali, to są one oczywiście podyktowane powierzchnią i standardem całego bloku lub wieżowca. Porównując jednak kwoty, które trzeba wyłożyć za poszczególne mieszkania w tym samym kompleksie, można zauważyć, że te z ogródkiem zazwyczaj wcale nie bywają droższe od pozostałych. Różnica ta staje się jednak bardziej wyraźna w przypadku drogich inwestycji, gdzie cena metra kwadratowego sięga nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wady mieszkań z ogródkiem

Minusów tego typu lokali jest zdecydowanie mniej niż plusów. Największym z nich może być powierzchnia działki – w centrum miasta trudno znaleźć takie o powierzchni powyżej 120 metrów kwadratowych. Taka wielkość odpowiada jednak wielu osobom, które doceniają posiadanie własnego terenu bez konieczności poświęcania całych dni na jego pielęgnację.

Kolejnym negatywnym aspektem lokali z ogródkiem jest ograniczona prywatność. Sąsiedzi mieszkający na wyższych piętrach bez problemu będą mieli wgląd na to, co robimy we własnym zaciszu. Należy także pamiętać, że jest spora szansa, że znajdzie się ktoś, komu może nie podobać się nasza działka. A chyba każdy wie, skutki sąsiedzkich sporów zawsze są nieprzewidywalne!

Podsumowanie

Mieszkanie z ogródkiem to rozwiązanie, które spodoba się każdej osobie, która marzy o własnej działce, ale nie może sobie pozwolić na budowę lub kupno domu. Zakup takiego lokalu to coś, czego z pewnością nie będziecie żałować!