rośliny wieloletnie

Byliny, czyli rośliny wieloletnie sprawdzą się niemal w każdym ogrodzie – do każdego można dobrać takie odmiany, które idealnie wkomponują się w aranżację. Zalety roślin wieloletnich można mnożyć, jednak kluczowe jest to, że zazwyczaj ich pielęgnacja nie jest skomplikowana. Najważniejszą zasadą jest dobór właściwych gatunków. Jakie rośliny wieloletnie wybrać do ogrodu i jak je pielęgnować? Poniżej krótki poradnik dotyczący uprawy bylin.

Jak wybierać rośliny wieloletnie do ogrodu?

Rośliny wieloletnie to ogromna i ważna grupa, w skład której wchodzą różnorodne gatunki roślin. Wspólnym mianownikiem jest zamieranie części naziemnej wraz z nastaniem mrozów, by wiosną ponownie wydać nowe pędy. Wśród roślin wieloletnich wyróżnić możemy odmiany, których cebulki lub bulwki musimy wykopywać przed zimą oraz takie, które z powodzeniem przezimują w gruncie. Przed zakupem konkretnej odmiany warto więc zastanowić się, jaki rodzaj bylin sprawdzi się w naszej sytuacji.

Duże znaczenie podczas wyboru roślin wieloletnich ma rodzaj, ukształtowanie oraz wygląd naszego ogrodu, a także odczyn pH gleby (większości bylin odpowiada kwasowość zbliżona do obojętnego pH 7,0 lub lekko kwaśnego pH 6,0-6,5), ekspozycja na słońce, czy obecność innych roślin.

Byliny to rośliny długowieczne, które w zamian za spełnienie ich podstawowych wymagań, odwdzięczą się efektownym wzrostem i kwitnieniem przez długie lata. Warto również wspomnieć, że byliny są wyjątkowo odporne, dlatego nie powinny zaszkodzić im warunki, które nieco odbiegają od ich standardowych potrzeb. Jest to jeden z powodów, dla których rośliny wieloletnie często wybierane są do upraw amatorskich.

Wśród roślin wieloletnich do ogrodu znajdują się odmiany lubiące podłoża suche i piaszczyste, np. goździki, wilgotne – niezapominajki, typowe gatunki na skalniaki – szarotka, rozchodnik, cieniolubne – funkia, wcześnie kwitnące – ciemiernik, przebiśnieg, długo kwitnące i odporne na pierwsze jesienne przymrozki – astry, chryzantemy, miniaturowe – rojnik, jak i dochodzące do 2 m wysokości – słoneczniczek wierzbolistny.

Jak widać każdy znajdzie gatunek i odmianę, która będzie nie tylko idealnym uzupełnieniem innych roślin, ale może być również doskonałą bazą do stworzenia zjawiskowego oblicza ogrodu!

Jak pielęgnować rośliny wieloletnie?

Rośliny wieloletnie sprawdzą się w każdym ogrodzie i w każdych warunkach. Wystarczy dobrać gatunek w oparciu o warunki, jakimi dysponujemy.

Byliny nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak tylko wtedy, gdy kupiliśmy je z dobrego źródła. Rośliny wieloletnie niewiadomego pochodzenia, narażone są na różnego rodzaju choroby, bardziej podatne na inwazje szkodników, a wzrost oraz jakość kwiatów pozostawia wiele do życzenia.

Sklep ogrodniczy Florexpol oferuje wyłącznie doskonałej jakości, zdrowe sadzonki, co przekłada się na ich prawidłowy rozwój. Ogromny wybór roślin wieloletnich daje możliwość optymalnego doboru odmian, a szczegółowy opis każdej rośliny rozwiewa wszelkie wątpliwości odnośnie do jej wymagań. Zobacz: http://florexpol.eu/319-byliny-kwiaty-wieloletnie.

Optymalny termin sadzenia roślin wieloletnich to wiosna lub późna jesień. Podłoże należy odpowiednio przygotować – dokładnie przekopać, usunąć chwasty i inne zanieczyszczenia i zagrabić, a po zasadzeniu należy obficie podlać roślinę. Nawożenie bylin zasadzonych wiosną powinno być przeprowadzone nie wcześniej niż kilka tygodni po nasadzeniu, a najlepiej jeśli gleba była wzbogacona już jesienią poprzedniego roku. Idealnie sprawdzają się nawozy organiczne oraz nawozy wieloskładnikowe o przedłużonym uwalnianiu.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne to np. systematyczne usuwanie uschniętych kwiatów i pąków, ściółkowanie, zabezpieczenie w przypadku bardzo mroźnej zimy oraz obserwacja roślin mająca na celu zapobieganie pojawieniu się chorób i szkodników.