nawadnianie ogrodu

Jeżeli jesteś posiadaczem dużego ogrodu, warto zainwestować w automatyczny system nawadniania trawnika. Potrzebne są do tego m.in. sterowniki, elektrozawory do nawadniania i inne akcesoria. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni sprzęt do nawadniania!

  1. Automatyczne nawadnianie ogrodu – na czym to polega?
  2. Elektrozawory do nawadniania
  3. Sterowniki nawadniania
  4. Urządzenia nawadniające
  5. Co jeszcze będzie potrzebne do automatycznego nawadniania?

Regularne nawadnianie ogrodu jest bardzo ważne do utrzymania go w odpowiednim stanie. Właściciele dużych ogrodów z pewnością wiedzą, że nawadnianie takiej powierzchni zajmuje sporo czasu. Na szczęście na rynku dostępne są automatyczne systemy nawadniania. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jakie urządzenia są potrzebne do ich zainstalowania, koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem.

Automatyczne nawadnianie ogrodu – na czym to polega?

Automatyczny system nawadniania ogrodu to sieć rur zainstalowana pod powierzchnią ziemi w celu podlewania roślin. Taki system umożliwia automatyczne podlewanie roślin, co pozwala zaoszczędzić cenny czas. Docenią go zwłaszcza właściciele ogrodów o sporej powierzchni, których podlewanie często potrafi zająć naprawdę dużo czasu. Ręczne podlewanie dużego trawnika może być męczące, dlatego automatyczne nawadnianie świetnie się sprawdzi w takich sytuacjach. Taki system pomaga dostarczyć odpowiednie ilości wody wszystkim roślinom we właściwym czasie. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy są na etapie planowania budowy ogrodu. Zamontowanie takiego systemu jest możliwe również w przypadku istniejącego już ogrodu, jednak w takiej sytuacji należy się liczyć z koniecznością jego przebudowy.

Elektrozawory do nawadniania

Do instalacji systemu automatycznego nawadniania potrzebne są m.in. elektrozawory do nawadniania. Są to urządzenia wykorzystywane do sterowania przepływem chłodnej wody przy podlewaniu roślin. Odpowiadają za dostarczenie wody do spryskiwaczy. Najprostszy elektrozawór składa się z elektromagnesu i zaworu głównego. Elektrozawory wykorzystują w swoim działaniu zjawisko pola elektromagnetycznego. Poszczególne elektrozawory różnią się między sobą sposobem działania i dzielą się na:

  • Elektrozawory klasyczne,
  • Elektrozawory bezpośrednio oddziałujące,
  • Elektrozawory dwudrożne, trójdrożne i czterodrożne,
  • Elektrozawory impulsowe.

Bardzo ważne jest to, aby elektrozawory były odpowiednio zainstalowane. Dzięki temu będzie możliwe sprawne działanie całego systemu nawadniania. Istotne jest odpowiednie zaprojektowanie systemu tak, aby podlewanie było zarówno korzystne dla roślin, jak i komfortowe dla użytkowników. Jeżeli szukasz urządzeń wysokiej jakości, zwróć uwagę na elektorozawory do nawadniania w sklepie podlane.pl.

Sterowniki nawadniania

Do sterowania nawadnianiem trawnika potrzebne są także sterowniki nawadniania. Świetnie się sprawdzą zwłaszcza w przypadku ogrodów o dużej powierzchni. Jak wybrać dobry sterownik? W sklepach dostępne są różne rodzaje sterowników do automatycznego podlewania roślin. Przy wyborze przede wszystkim należy wziąć pod uwagę typ ogrodu. Jeżeli jesteś posiadaczem małego ogrodu i roślin, które mają podobne zapotrzebowanie na wodę, świetnie sprawdzi się najprostszy sterownik. Jeśli jednak Twój ogród ma spore rozmiary, a rośliny są bardziej urozmaicone, warto zdecydować się na zakup sterownika z większą ilością funkcji i trybów nawadniania. Najprostszymi urządzeniami są tzw. sterowniki nakranowe. Z kolei sterowniki elektroniczne są dużo bardziej zaawansowane. Posiadają one możliwość nawadniania w różnych sekcjach. Niektóre sterowniki posiadają rozmaite funkcje dodatkowe, takie jak np. WiFi, które umożliwia sterowanie urządzeniem przy pomocy smartfona lub tabletu. Jeżeli planujesz zakup sterownika, warto postawić na sterowniki nawadniania gardena.

Urządzenia nawadniające

Kolejnym elementem systemu automatycznego nawadniania ogrodu są urządzenia nawadniające. Możliwe jest zamontowanie m.in. zraszaczy wynurzalnych bądź niewynurzalnych, linii kroplującej lub mikrozraszaczy. Wybór konkretnego urządzenia zależny jest od kilku czynników – m.in. od metrażu ogrodu i rodzaju roślin, które się w nim znajdują. Mikrozraszacze i linie kroplujące są często wybierane do nawadniania niewielkich grup roślin, ze względu na swój mały zasięg. W przypadku ogrodu o dużej powierzchni warto zainwestować w zraszacze o większym zasięgu nawadniania. Konieczne może być także zastosowanie większej ilości zraszaczy.   

Co jeszcze będzie potrzebne do automatycznego nawadniania?

Oprócz opisanych elementów, do zamontowania systemu automatycznego nawadniania potrzebne są także różnego rodzaju elementy dodatkowe. Są to przede wszystkim takie akcesoria jak przewody doprowadzające wodę oraz rury. Niezbędne są również inne akcesoria, np. rozmaite elementy łączące. Połączenie wszystkich potrzebnych elementów stwarza prawidłowo działający system podlewania roślin. Wszystkie akcesoria potrzebne do instalacji automatycznego nawadniania znajdziesz w sklepie online podlane.pl.

System automatycznego nawadniania to idealny pomysł dla właścicieli dużych ogrodów, których podlewanie jest często żmudne i męczące. Pozwala on na zaoszczędzenie sporej ilości czasu i energii.  Warto dowiedzieć się, jak wybrać poszczególne elementy systemu, aby działał on prawidłowo i był komfortowy w użytkowaniu.