róże

Zawsze piękna, pełna wdzięku i urocza róża już od czasów starożytnych podbijała serca ludzi. Ten niezwykły kwiat jest w stanie ozdobić nie tylko parki pałacowe, będzie wyglądał niezwykle harmonijnie i elegancko w każdym ogrodzie. Różnorodność kolorów pąków, kształtów kwiatów i liści, niewiele roślin wyróżnia się tak niezwykłym wyglądem. Szeroka gama róż pozwala wybrać odpowiednie rośliny do każdego zakątka ogrodu.

Róże w ogrodzie – co warto wiedzieć?

Większość róż to krzewy o wysokości od 60 cm do 2 metrów z wyprostowanymi lub lekko opadającymi gałęziami. Zwykle na pędach występują kolce, chociaż obecnie znanych jest wiele odmian bez kolców. W zależności od długości pędów występują róże krzewiaste i pnące, z bardzo długimi pełzającymi pędami.

Róże krzewiaste mają różną wysokość, tworząc rozłożyste duże krzewy, inne tworzą małe zasłony, obsypane kwiatami. Istnieją również miniaturowe róże, zwykle uprawiane w doniczkach. Liście są pierzaste, o ząbkowanych listkach o eliptycznym kształcie. Według koloru mogą być jasnozielone, ciemnozielone i brązowawe. 

Kwiaty róż są duże, pachnące, pojedyncze lub zebrane w małe kwiatostany. Wielkość zależy od odmiany: w odmianach o dużych kwiatach są one pojedyncze, mogą osiągnąć średnicę 10-12 cm, a w odmianach o małych kwiatach są zbierane w kwiatostany i rozmiary od 2 cm do 6-8 cm. Korona kwiatu w dzikich różach składa się z pięciu płatków w kształcie serca o odwróconym kształcie, ich kolor to różowy, czerwony, żółty lub biały. Odmiany ogrodowe róż występują we wszystkich kolorach i odcieniach pośrednich kolorów podstawowych.

Jak wybrać miejsce pod uprawę róż?

Uprawa tych niesamowicie pięknych krzewów w ogrodzie nie jest trudna, ważne jest jedynie wybranie odpowiednich odmian, które najlepiej pasują do konkretnego ogrodu. Wybierając miejsce trzeba pamiętać, że odpowiedni wybór pozwoli zminimalizować problemy związane z ochroną rośliny przed szkodnikami i chorobami. To miejsce powinno być słoneczne. Należy wybrać go tak, aby przez cały dzień róże były na słońcu.

róże w ogrodzie

Ogród różany nie powinien być zbyt gęsty, warto postarać się, aby był ażurowy, aby świeże powietrze mogło swobodnie napływać do każdej róży. Pozwoli to uniknąć wysokiej wilgotności, a w konsekwencji chorób grzybiczych róż. Trzeba chronić róże przed wiatrem. Najlepsze ogrody różane uzyskuje się przy ścianie domu od strony południowej. Ściana niezawodnie chroni róże przed zimnymi północnymi wiatrami. Wody gruntowe w ogrodzie nie powinny zalewać systemu korzeniowego, ponieważ jest to zabójcze dla młodych roślin.

System odwodnienia lub podwyższone miejsce uratuje róże przed zamoczeniem. Wiele zależy od zakupionej odmiany, dlatego warto skorzystać z portalu Poradnik Ogrodniczy, który jest dobrym źródłem wiedzy na temat pielęgnacji i uprawy róż. Takie wskazówek przydadzą się przy zakupie i wyborze rośliny. Łatwiej będzie wybrać odmianę najbardziej odpowiednią do swojego ogrodu i cieszyć się jej walorami.

Zastosowanie róż w projektowaniu ogrodu

Nie bez powodu róża nazywana jest królową ogrodu. Krzew ten może być stosowany do pojedynczych nasadzeń przy trawniku oraz w grupach na rabatach kwiatowych i wzdłuż ścieżek ogrodowych. Można stworzyć ogród różany, biorąc pod uwagę kształt krzewów, kolor i czas kwitnienia. Róże pnące i krzewiaste są wygodne do ozdabiania altanek i pergoli, a ich długie pędy splatają łuki i ogrodzenia. Małe drzewa z bujnym kwiatostanem podczas kwitnienia wydają się prawdziwym cudem natury a jeśli na pieńku zostanie zaszczepiona róża pnąca, to bujna kaskada pędów zawieszonych na ziemi, usiana kwiatami, stanie się niesamowitym widokiem.