mycie rąk

Zachowanie higieny jest niezwykle istotne, nie tylko ze względów estetycznych. Pozwala ono na zmniejszenie prawdopodobieństwa rozprzestrzeniania się rozmaitych chorób. Niesamowicie ważną kwestię stanowi utrzymanie czystości, zwłaszcza w łazience, ze względu na specyficzne przeznaczenie tego pomieszczenia. Co więc należy zrobić, aby pozostała sterylna?

Odpowiednie wyposażenie

Przede wszystkim należy zainstalować automatyczny dozownik mydła. Takie urządzenia można spotkać nie tylko w domach, ale również w:

  • lokalach gastronomicznych,
  • urzędach,
  • placówkach medycznych,
  • galeriach handlowych,
  • dużych przedsiębiorstwach.

Sprawiają one, że nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z powierzchnią zbiornika z mydłem, aby umyć ręce po skorzystaniu z toalety. W związku z tym na obudowie urządzenia nie gromadzą się zabrudzenia oraz rozmaite drobnoustroje. Ponadto kontroluje się ilość używanego kosmetyku, dzięki czemu nie trzeba aż tak często uzupełniać dozownika.

Dobrej jakości detergenty

Nie każdy środek czyszczący nadaje się do sprzątania łazienki. Najlepiej wybierać takie produkty, które są przeznaczone specjalnie do tego celu. Płyny dedykowane do dowolnych powierzchni nie są przeważnie wystarczająco silne. Łazienka potrzebuje bowiem znacznie mocniejszych detergentów, aby wszystkie wirusy i bakterie zostały usunięte. Nie wolno też zapominać o myciu zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Automatyczny dozownik mydła również powinien być regularnie przemywany, gdyż czasem zdarza się, że ktoś przez pomyłkę do dotknie. Największą uwagę trzeba poświęcić głównie klamkom. Nie bez powodu często można zauważyć, że w publicznej toalecie wiele osób otwiera drzwi łokciem lub dłonią owiniętą w papier. Nie każdy bowiem zachowuje podstawowe standardy higieny i myje ręce po skorzystaniu z toalety.

Sprzątanie każdego dnia

Łazienka jest miejscem, gdzie powinno się sprzątać codziennie. W większości firm zajmują się tym sprzątaczki. W domu natomiast najczęściej samemu robi się porządki. Warto więc przemyć przynajmniej toaletę, lustra i zlew odpowiednim detergentem. Można wyznaczyć sobie stałe pory sprzątania, aby o nim nie zapomnieć. Oczywiście jeżeli używa się silnych środków czyszczących, to zawsze powinno się mieć nałożone rękawiczki. Ograniczy to możliwość uszkodzenia skóry na dłoniach. Najlepiej wybierać modele z grubszego materiału, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że pękną w trakcie porządków. Wannę, automatyczny dozownik mydła i płytki można przemywać rzadziej, na przykład co kilka dni.