Ogród idealny

Planujesz stworzyć wyjątkową przestrzeń ogrodową i zastanawiasz się, o jakich kwestiach musisz pamiętać? Marzysz o miejscu, w którym na chwilę oderwiesz się od rzeczywistości i odpoczniesz wśród zieleni? Sprawdź, o co warto zadbać, tworząc przydomowy ogród i zapewnij sobie idealne miejsce do relaksu.

Na co zwrócić uwagę urządzając przestrzeń ogrodową?

Ogród w trakcie wiosny i lata stanowi kolejną przestrzeń do spędzania czasu i odpoczynku. Może służyć do wykonywania pracy zdalnej, odrabiania zadań domowych czy spożywania wspólnych posiłków z rodziną. Bardzo często jest to również miejsce, które sprawdza się doskonale na przyjęcia i wspólne przesiadywanie z przyjaciółmi. Urządzając taką przestrzeń, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, przyczyniających się do powstania zarówno pięknego, jak i funkcjonalnego terenu przydomowego. W ogrodzie powinny znaleźć się między innymi takie elementy, jak bujna, odpowiednio dobrana roślinność, drewniana altanka ogrodowa czy designerskie i funkcjonalne dodatki. 

Spójność i harmonia – stylowy ogród

Podstawową rzeczą, o jaką należy zadbać, przygotowując teren przydomowy, jest jego kwestia wizualna. Warto zastanowić się nad tym, w jakim stylu ma być urządzona cała przestrzeń, tak aby ułatwić sobie wybór wyposażenia i dekoracji. Ważne, by wygląd ogrodu uzupełniał ogólną prezencję budynku domowego. Całość powinna stanowić harmonijną i spójną aranżację. Wcześniejsze rozplanowanie pozwala na zadbanie o wszystkie czynniki, dzięki czemu ogród prezentuje się schludnie, a co za tym idzie, wyjątkowo atrakcyjnie.

Zielona strefa – roślinność w przydomowej przestrzeni

Chcąc posiadać idealny ogród, nie można zapomnieć o odpowiednio dobranej i skomponowanej aranżacji roślinnej. Warto wybierać takie gatunki kwiatów, które wprowadzają do przestrzeni niebanalnego uroku, a jednocześnie pozwalają na jeszcze większy relaks i wypoczynek. Dobrze jest także stworzyć kącik roślin użytkowych, czyli takich, które poza tym, że są świetną dekoracją, mają również zastosowanie  w kuchni. Doskonale sprawdzają się zioła takie, jak:

  • mięta,
  • melisa,
  • rozmaryn,
  • bazylia,
  • tymianek.

Oprócz takich gatunków warto również posadzić rośliny dekoracyjne. Dobrze, jeśli są one dostosowane do stylu, w jakim urządzona jest przestrzeń ogrodowa. W aranżacjach skandynawskich doskonale sprawdza się lawenda. W przypadku bardziej egzotycznych wizualizacji można pokusić się na magnolie, wiśnie ozdobne czy cyprysy. Te rośliny idealnie oddadzą japoński klimat ogrodu w stylu japandi. 

Miejsce do relaksu – altanka ogrodowa

W przestrzeni ogrodowej, w której chce się spędzać wiosenne i letnie dni oraz wieczory, nie może zabraknąć altanki ogrodowej. Jest to konstrukcja, która stanowi charakterystyczny element wielu przydomowych działek. Najczęściej pełni funkcję miejsca spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Odpowiednio urządzona staje się drugim salonem, w którym w czasie wiosny i lata można się zrelaksować wśród zielonych roślin. Warto wybrać altankę drewnianą, która jest gwarancją nie tylko wyjątkowej estetyki dopasowującej się do reszty aranżacji ogrodowej, ale również wysokiej funkcjonalności i trwałości wykonania. Szeroki wybór tego rodzaju konstrukcji umożliwiają producenci w sklepie internetowym Kempar

Dekoracje w ogrodzie – jakie wybrać?

W ogrodzie niezwykle ważne jest również odpowiednie wyposażenie altanki ogrodowej. Warto umieścić w niej stół oraz wygodne krzesła. Umożliwi to wykonywanie wszystkich wymienionych na samym początku czynności takich, jak spożywanie posiłków czy pracowanie. Całą aranżację należy dopełnić dekoracjami. Dodatki w ogrodzie są bardzo ważne i potrzebne. Należy jednak pamiętać, aby były one dostosowane do ogólnej aranżacji przestrzeni. Nie powinny przytłaczać, a jedynie uzupełniać całą wizualną kwestię ogrodu. Dobrze, jeśli część z nich będzie również funkcjonalna. Przykładem jest oświetlenie, które doskonale komponuje się z naturą przestrzeni przydomowej, a zarazem umożliwia wieczorne przesiadywanie w altance ogrodowej. Można zdecydować się na designerskie lampy w kształcie kamieni bądź bardziej tradycyjne formy takie, jak wiszące girlandy. W ogrodzie w czasie letnich wieczorów świetnie sprawdzają się również kocyki i poduszki. Zwiększają one komfort w trakcie wypoczynku i sprawiają, że przesiadywanie w ogrodzie staje się jeszcze przyjemniejsze.