zadaszenie tarasu

Warunki klimatyczne, które panują w Polsce sprawiają, że warto mieć zadaszenie tarasu. Taka konstrukcja pozwala domownikom korzystać z zewnętrznego salonu, nawet gdy pogoda za oknem jest kapryśna. W artykule podpowiadamy jak zrobić zadaszenie tarasu i na co zwracać uwagę.

  • Jak zrobić zadaszenie tarasu
  • Pergola tarasowa

Jakościowe konstrukcje zadaszenia tarasu pozwalają m.in chronić meble przed zbyt silnym nasłonecznieniem i zamoknięciem.

Jak zrobić zadaszenie tarasu

Podczas wybierania zadaszenia tarasu dobrze jest zwrócić uwagę na solidność konstrukcji i dostosowanie jej do dachu na budynku. Jeśli połać dachu na domu charakteryzuje się dużym nachyleniem (np. domy mające dachy dwuspadowe), zimą mogą obsuwać się z nich masywne pokrywy śnieżne. Zadaszenie na tarasie nie powinno być też zbyt delikatne, ponieważ może nie wytrzymywać dużych obciążeń. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie płotków śnieżnych, jednak mogą one okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji nie jest też polecane zadaszenie ze szkła, pleksi ani tkaniny. Rozsądniejszym wyborem będą płyty poliwęglanowe albo zadaszenia, które są pokryte dachówką lub gontem.

Osoby, które chcą samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu, będą musiały:

  • osadzić w podłożu słupy (służą do tego kotwy, które należy np. przykręcić do betonu);
  • wykonać montaż konstrukcji nośnej (podpór poprzecznych i krokwi);
  • wykonać pokrycie dachowe.

Większość elementów konstrukcyjnych możemy bez przeszkód kupić w budowlanych marketach, trzeba jednak mieć na uwadze, że wykonanie szkieletu w należyty sposób jest niezwykle istotne i musi być adekwatne do zastosowanego pokrycia dachowego. Cięższe zadaszenia będą wymagać solidniejszego osadzenia słupów (dobrym pomysłem jest zabetonowanie ich) i użycie odpowiednio grubych krokwi i słupów.

Projekty tarasu z zadaszeniem i altan ogrodowych zawsze warto wykonać z namysłem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że takie zadaszenia będą chronić meble tarasowe oraz różne akcesoria (m.in. skrzynie ogrodowe) przed działaniem deszczu i promieni UV.

Pergola tarasowa

Jedno z ciekawszych rozwiązań dla stworzenia miejsca do relaksu na świeżym powietrzu, to pergole tarasowe. Pergole stanowią doskonałą ochronę przed słońcem, opadami deszczu i wiatrem. Ochronę będą zapewniać konstrukcje wolnostojące, jak również te przydomowe. Odporny materiał i wytrzymałe elementy wykonane z wysokiej jakości materiałów podwyższają żywotność pergoli tarasowej. Pergole charakteryzują się funkcjonalnym zadaszeniem i sprzyjają miłemu spędzaniu wolnego czasu, zarówno samemu jak i w gronie rodziny czy znajomych.

Pergola tarasowa FIT 8500 jest przykładem, który świetnie się wpasuje w wiele stylów aranżacyjnych przestrzeni – tradycyjnych oraz nowoczesnych.

Pergole tarasowe będą współgrać z elewacjami budynków za sprawą możliwości wyboru poszczególnych opcji (m.in. kont nachylenia, długość markizy, wysokość ściany).

Chronienie przed deszczem zapewni domownikom komfort nawet po zmroku. Dodajmy, że pergole nie tylko umilają czas, ale są też świetnie prezentującym się dodatkiem w ogrodach.