ogród

Aby nasz ogród wyglądał ładnie przez cały rok, powinniśmy regularnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne. Pierwsze z nich wykonujemy na przedwiośniu, inne na sam koniec okresu wegetacyjnego. Niestety praca bez odpowiednich narzędzi nie należy do najprostszych i bardzo często nie zapewnia pożądanego efektu. Jakie narzędzia przydadzą nam się w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych w naszym ogrodzie?

Wertykulator i kosiarka w trosce o piękny trawnik

Trawnik do prawidłowego wzrostu potrzebuje nie tylko koszenia, ale także wertykulacji. Zabieg ten przeprowadzamy na trawnikach starszych niż 2 lata i ma on na celu wykonanie nacięć na darni w taki sposób, by pobudzić trawę do szybszego wzrostu i zapewnić lepsze natlenienie i szybsze wchłanianie wody. Zbity trawnik nawet jeśli jest nawożony i podlewany, nie będzie w stanie przyjąć odpowiedniej dawki substancji odżywczych i wilgoci, dlatego jego wzrost będzie spowolniony.

Wertykulację można przeprowadzać nawet dwa razy do roku, a zamiast ciągle pożyczać urządzenie, warto zdecydować się na jego zakup. Zdecydowanie najlepsze wertykulator na rynku produkuje firma Stiga, która od wielu lat ułatwia pracę ogrodnikom na całym świecie. Zapewniają bardzo dobrej jakości maszyny dostępne w stosunkowo niskich cenach. W pielęgnacji trawnika pomogą nam nie tylko wertykulatory, ale również kosiarki tej firmy. Jeśli koszenie nie kojarzy nam się zbyt dobrze, warto zdecydować się na zakup robota koszącego, który przeprowadzi ten proces bezgłośnie, szybko i perfekcyjnie równo.

Pielęgnacja drzew i krzewów

Wiosenne cięcie drzew i krzewów w ogrodzie bardzo często jest sporym wyzwaniem. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, może ono być dla nas bardzo męczące i niekorzystne dla drzew. Duże okaleczenia roślinności wpływają na gorszy jej wygląd i są szeroko otwartą bramą dla bakterii i grzybów, które mogą powodować liczne choroby w okresie wegetacyjnym. Stiga zapewnia bardzo dobrej jakości sprzęt do pielęgnacji drzew i krzewów ozdobnych. Produkują bardzo ostre i trwałe sekatory oraz specjalne nożyce akumulatorowe umożliwiające przystrzyżenie żywopłotów.

Pamiętajmy, by decydując się na wiosenne przycięcie drzewek owocowych zabezpieczyć miejsce cięcia specjalną maścią ogrodniczą. W przypadku krzewów ozdobnych nie ma potrzeby wykonywania takiego zabiegu, ale z całą pewnością nie będzie on w stanie im zaszkodzić. Najważniejsze to zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości sprzęt. Sekator musi być czysty, ostry i nie mieć żadnych luzów, by przeprowadzić precyzyjne cięcie drzewek w naszym ogrodzie. To samo tyczy się nożyc spalinowych i elektrycznych. Warto wybierać maszyny od renomowanych firm, takich jak Stiga, bo za całkiem niewielkie pieniądze otrzymamy wysoką jakość i bezawaryjność na lata. Jeśli nie lubisz co roku zmieniać narzędzi i chciałbyś raz zakupiony sprzęt mieć w garażu w kolejnych sezonach, to Stiga gwarantuje urządzenia spełniające wymagania nawet najbardziej wymagających ogrodników amatorów, ale również profesjonalistów.