Bardzo często stanowią go podłogi drewniane obecne w wielu domach. Zapewniają one szereg różnych rozwiązań pozwalając na ułożenie nie tylko desek podłogowych czy mozaiki zbudowanych z litego drewna. Obecnie na rynek wchodzą także bruki drewniane i parkiety przemysłowe. Posadzka układana jest najczęściej w pokojach codziennego użytku takich jak salony oraz miejscach wypoczynku – sypialniach. Mają one szereg różnych zalet do których można zaliczyć bardzo dobrą wytrzymałość, komfort, i przede wszystkim odporność przed zabrudzeniami – wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką i gotowe.

Tradycja nie zginie

Parkiet skonstruowany jest z prostokątnych deszczułek potocznie zwanych klepkami. Za ich pomocą można ułożyć różne rodzaje parkietów począwszy od tradycyjnego ułożenia klepek na wpust i wypust, po parkiet dekoracyjny, który może być złożony z deszczułek różnego rodzaju drewna, kończąc na parkiecie lamelowym o gładkich krawędziach ułożonych na styk.

Najpopularniejszym wyjściem jest mozaika zbudowana z klepek, które klejone są na siatkę bądź papier. Jest to wygodne wyjście, mozaika może być uformowana w różne wzory i być położona nawet na betonie. Jej montaż nie jest skomplikowany; wykonuje. Każdy pojedynczy element zostaje przyklejony do betonu układając je papierem do góry. Po odpowiednim odczekaniu czasu, gdy materiał wyschnie odrywa się go, natomiast resztki usuwa na mokro.

Materiał

Deski podłogowe zbudowane są najczęściej z litego drewna, choć w sklepach można także zauważyć deski z drewna klejonego. Najczęstszą opcją jest dostępność wygładzonych krawędzi klepek specjalnie przystosowanych do łączenia na wpust i wypust co zapewnia wysoką zwartość posadzki.

Jednym z najnowszych rozwiązań są deski z rowkowanymi spodami zbudowane od dołu z podłużnych nacięć które uwydatniają wentylację posadzki chroniąc przed nagromadzeniem się tam grzybów i odkształceniami.

Montaż

Zamocowanie desek podłogowych zachodzi przy użyciu gwoździ wbitych do drewnianych legarów. Potrzebna jest tutaj wprawna ręka i precyzja, gdyż musza być one perfekcyjnie wypoziomowane. Nie powinno się również zapominać o specjalnej izolacyjnej warstwie przeciwwilgociowej. Dobrze znana metoda sztukowania też będzie istotna, chyba że deski układane są w niewielkich pokojach, przez co możliwe jest dopasowanie ich długości na całej szerokości pomieszczenia(będą sięgać od jednej do drugiej ściany).

Deski podłogowe to jednak nie wszystko. Warto również zadbać o ich impregnację zakupując ,,parkietową chemię”. Do przydatnych środków zalicza się lakier, bejcę czy grunt. Bez nich parkiet może bardzo szybko się poniszczyć rujnując efekt wystroju całego pomieszczenia. W takim wypadku najlepiej parkiet oddać w ręce fachowca, który dobierze idealnie materiały do użytego rodzaju drewna.