Dla wielu bezpieczny dom to klucz do poczucia komfortu. Jego elementy konstrukcyjne powinny być trwałe i wytrzymałe, aby służyć wiele lat. Co jednak zrobić, gdy z naszym domem zaczyna dziać się coś złego? Podpowiadamy jak odnowić stary budynek oraz jak skutecznie przeprowadzić renowację ścian i dachu?
Myśląc o uszkodzonych zewnętrznych powierzchniach w domu – na ścianach czy dachach – zazwyczaj myślimy o pęknięciach i innych uszkodzeniach mechanicznych. Odpowiednie zabezpieczenie na nowo takiej powierzchni wiąże się z koniecznością ponownego pokrycia go warstwą ochronną. Ma ona odizolować podłoże od czynników zewnętrznych, które za jakiś czas mogłyby pogłębić uszkodzenia. Wszelkie rysy muszą zostać uszczelnione. Należy też nadać bądź utrwalić kolor powierzchni.
Papa w płynie na każdą powierzchnię
Znakomitym rozwiązaniem na udaną renowację będzie papa w płynie. Wykorzystując ten produkt można odnowić wiele powierzchni w domu, przede wszystkim dach, mury i przyziemia ścian zewnętrznych, ale również architekturę ogrodową. Papa w płynie od firmy JURGA cechuje się dużą uniwersalnością. Wykazuje świetną przyczepność do wielu podłoży, głównie betonu, tynku, różnych rodzajów blach i dachówek, a także drewna.
Dzięki temu zdecydować się na jej użycie może każdy, zarówno mało doświadczona osoba, której trudno dobrać odpowiedni preparat do powierzchni, jak i doświadczona firma remontowa. Dla jej pracowników dużym ułatwieniem będzie możliwość zastosowania papy w płynie przy kilku aplikacjach. Tym samym skrócą czas wymagany na zakup i przygotowanie odpowiednich produktów.
Co zyskujemy wybierając papę w płynie firmy JURGA?
Jest to papa, która wykazuje znakomite właściwości kryjące i wysoką elastyczność. Gdy minie czas schnięcia (farba jest szybkoschnąca!), tworzy specjalną powłokę chroniącą powierzchnię przed wodą, mrozem oraz długotrwałym wpływem promieni UV. Tym samym stanowi idealne rozwiązanie do zastosowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Warto dodać, że ta papa w płynie nie zawiera rozpuszczalników więc jest bezpieczna i bardziej ekologiczna niż jej odpowiedniki na sklepowej półce.
Jak przygotować powierzchnię do renowacji?
Niezależnie czy mamy do czynienia z uszkodzonym dachem czy popękaną ścianą bądź jeszcze inną wadą – powierzchnię trzeba odpowiednio przygotować przed zastosowaniem papy. Przede wszystkim powinno być oczyszczone z luźnych zabrudzeń. Jest to w ogóle elementarna zasada wielu aplikacji, z którymi możemy spotkać się przy remontach budynków. Podłoże, na które będziemy nakładać papę w płynie musi być suche i wytrzymałe. Nie moglibyśmy jej zastosować chociażby na świeży tynk gipsowy. Niezastosowanie się do tych wymogów będzie skutkowało obniżeniem przyczepności papy.
Skuteczne stosowanie papy w płynie
Aby renowacja przebiegła bez zaskoczenia i przyniosła zamierzone efekty, również sposób postępowania z produktem jest istotny. Papę przed użyciem trzeba wymieszać. Nie rozcieńcza się jej. Chwilę przed aplikacją, farbę należy starannie wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Dla pełnej skuteczności powinno się nakładać papę pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. Minimum to 2 warstwy.
Nałożona papa w płynie musi najpierw wyschnąć, aby można było zaaplikować następną warstwę. Ostatecznie powinniśmy uzyskać warstwę około 1 milimetra. Jedna warstwa schnie średnio 2-3h przy temperaturze pokojowej, a gotowa powłoka od 12 do 24 godzin. Konkretny czas jest trudny do określenia, gdyż zależy od warunków zewnętrznych i czynników takich jak temperatura i wilgotność. Świeżo po nałożeniu papa w płynie musi być zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi.
Produkty takie jak papa w płynie z firmy JURGA cieszą się powodzeniem klientów indywidualnych oraz firm budowlano-remontowych, gdyż są skuteczne i uniwersalne. Pozwalają w łatwy sposób nie tylko naprawić powstałe uszkodzenia, ale też zabezpieczają budynek na przyszłość. Pełnią też funkcje dekoracyjne. A wszystko to – wygoda i ekonomiczność – w jednym wiadrze wielozadaniowej papy w płynie.