pergola

Meble ogrodowe oraz elementy małej architektury po narażeniu na oddziaływanie czynników zewnętrznych w okresie zimowym mogą prezentować się niekorzystnie i wymagać odnowienia. Do tej kategorii zaliczana jest także pergola. Przywrócenie jej dawnego blasku nie wymaga wielkiego wysiłku – wystarczy dobra jakościowo farba do pergoli oraz wiedza, jak zrealizować kolejne etapy prac. Warto poświęcić tej czynności nieco uwagi, gdyż finalny efekt jest tego wart, a zadbane drewno porośnięte roślinnością stanowić będzie nie tylko piękne podkreślenie ogrodu, ale także komfortowe otoczenie dla rodzinnych spotkań oraz źródło pożądanego w upalne dni cienia.

1. Przygotowanie drewna do malowania

2. Nakładanie powłoki ochronnej

3. Malowanie

Odnowienie i malowanie pergoli nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga przygotowanie odpowiednich akcesoriów i materiałów. Potrzebna będzie farba do pergoli, impregnat, wałek malarski oraz pędzel. Tutaj kupisz farby do pergoli.

Przygotowanie drewna do malowania

W pierwszej kolejności należy oczyścić powierzchnię, na której prowadzone będą prace. W tym celu konieczne jest zdrapanie łuszczącej się struktury i – w miarę możliwości – uzupełnienie potencjalnych ubytków i nierówności. Warto potraktować drewno papierem ściernym, aby upewnić się, że deski będą gładkie. Dzięki temu zabiegowi zużycie preparatu do renowacji będzie mniejsze, a uzyskany efekt wizualny zdecydowanie lepszy. Impregnat i farba ułożą się równomiernie, bez przebarwień i nieestetycznych plam. Po dokładnym wyszlifowaniu pergoli warto przetrzeć ją szmatką, aby usunąć cały pył i kurz.

Nakładanie powłoki ochronnej

Kolejny etap prac polega na nałożeniu impregnatu technicznego, zapewniającego trwałą ochronę i zabezpieczającego drewno przed wystąpieniem zjawiska biokorozji. Jedną z opcji jest impregnat do pergoli bezbarwny. Zawiera one wysoką dawkę substancji biobójczych, stanowiąc pod tym względem korzystniejszy wybór niż impregnaty kolorowe, oleje i lakierobejce. Kluczowe jest zabezpieczenie pergoli przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych – przede wszystkim przed wilgocią i wodą, promieniowaniem UV, ale także glonami, grzybami i pleśnią. Jeśli pergola wykonana jest z sosny lub świerku, korzystne będzie zastosowanie preparatów chroniących dodatkowo przed sinizną.

Ważne, by zabezpieczyć pergolę z każdej strony. Oczywiście, zawsze warto zapobiegać, dlatego już na etapie konstrukcyjnym preparatem powinna zostać pokryta każda belka i deska wykorzystana do montażu. Później czynność powtarza się cyklicznie. Impregnat do pergoli najlepiej aplikować niewielkim, precyzyjnym pędzlem, wcierając go w strukturę drewna, by umożliwić obfite wchłanianie. Dobrą praktyką jest pozostawienie elementów pokrytych pierwszą warstwą na dobę, a następnie nałożenie drugiej powłoki. Na rynku dostępne są jednak także preparaty szybkoschnące, które pozwalają skrócić ten czas do kilku godzin.

Malowanie

Gdy drewno będzie oczyszczone i zabezpieczone, kolejnym etapem jest malowanie pergoli. Można do tego celu wykorzystać kolorowy impregnat, emalię lub specjalne farby do pergoli. Kolejne warstwy nanosi się, podobnie jak impregnat pędzlem, ale w przypadku większych, płaskich powierzchni sprawdzi się także wałek. Warto sugerować się zaleceniami producenta i w odpowiednich odstępach czasu zaaplikować kolejne, przynajmniej dwie warstwy. Na rynku dostępne są także preparaty wielozadaniowe, które jednocześnie zabezpieczają przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, odżywiają drewno i nadają mu kolor.