ogród

W 2021 roku ogrody inspirowane będą naturą. Królować w nich będą malownicze kępy kwiatów, łąki i drzewa zachwycające fantazyjnie układającymi się gałęziami i aromatycznymi kwiatami. Dużym trendem będą również ogrody stworzone na tarasach i balkonach. Zastanawiasz się, na jakie rośliny postawić w ich projektowaniu? Dowiedz się, które drzewka ozdobne najlepiej wybrać do ogrodu i jak je pielęgnować.

Ogrodowe inspiracje 2021

W 2021 roku projektując ogród, będziemy sięgać po inspiracje wprost z natury. Swobodne kształty będą dominowały nad geometrycznymi rabatami a bujne drzewa i łąki pełne kwiatów zyskają przewagę nad równo przystrzyżonymi trawnikami. Ogród ma być miejscem, w którym czujemy się dobrze i swobodnie korzystamy z kontaktu z naturą. Jakie rośliny powinny się w nim znaleźć? Warto postawić np. na drzewka ozdobne.

Dużym trendem będą ogrody stworzone na tarasach i balkonach. W jaki sposób zaaranżować balkon, w którym można poczuć się jak w ogrodzie? Pomogą ci w tym rośliny w wersji kompaktowej, np. miniaturowe drzewka ozdobne i donice z wysokimi roślinami. Zielony kącik stworzony na tarasie pozwoli cieszyć się naturą także w mieszkaniu w bloku. Czytanie, leniuchowanie i spędzanie wspólnych chwil z rodziną w takim miejscu będzie jeszcze przyjemniejsze.

Jeśli chodzi o kolory, w tym roku warto postawić na biel i srebro. W ogrodzie możesz posadzić białe kwiaty. Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po białe i srebrne meble ogrodowe oraz dodatki, do których dobierzesz inne elementy w żywych kolorach. Królową wśród kolorów 2021 roku będzie też szarość, przejawiająca się zarówno w elementach wyposażenia ogrodu, jak i w roślinach o szarozielonych liściach.

Jakie drzewka ozdobne wybrać do ogrodu?

Drzewka ozdobne sprawią, że twój przydomowy ogród będzie zachwycać przez całą wiosnę i lato. Mogą stać się jego główną ozdobą i idealnym miejscem na rodzinne pikniki. W ich cieniu możesz postawić kilka krzeseł i stolik, przy którym wypijesz popołudniową kawę.

Na jakie rośliny warto się zdecydować? Warto posadzić między innymi takie drzewa, jak:

 • judaszowiec kanadyjski,
 • sumak octowiec ,
 • magnolia i jej liczne odmiany,
 • buk czerwonolistny,
 • migdałowiec trójklapowy,
 • albicja jedwabista,
 • wisteria chińska.

Decydując się na konkretny gatunek drzewka, weź pod uwagę rozmiar swojego ogrodu. Na małej powierzchni nie warto sadzić zbyt wysokich odmian o rozłożystych koronach, ponieważ mogą one zdominować inne elementy ogrodu.  Jeśli masz do dyspozycji więcej powierzchni, możesz pozwolić sobie na drzewka ozdobne o szerokich pniach i bujnych koronach.

Co w przypadku, gdy nie mamy miejsca na to, by pozwolić sobie na posadzenie pełnowymiarowego drzewka? Nic straconego! Wówczas warto rozejrzeć się w sklepie ogrodniczym za miniaturowymi drzewkami ozdobnymi, które zajmują niewiele miejsca, ale są równie efektowne. To między innymi klon palmowy, klon japoński, tulipanowiec czy wiśnia piłkowana.

Jakie drzewka ozdobne sprawdzą się na balkonie lub tarasie? Do uprawy w donicach będą nadawać się takie gatunki jak:

 • klon polny,
 • platan klonolistny,
 • wiśnia osobliwa,
 • wiśnia piłkowana,
 • morwa biała,
 • modrzew europejski,
 • niektóre odmiany jabłoni i śliwy,
 • robinia akacjowa.

Drzewka ozdobne: jak je pielęgnować, żeby cieszyły oko?

Drzewka ozdobne, jak każde rośliny, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W jaki sposób o nie dbać, by jak najdłużej cieszyły oko?

Przede wszystkim należy uwzględnić potrzeby danej rośliny. Pielęgnacja drzewka zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Czy lubi dużo słońca? Jaką glebę preferuje? Czy wymaga przycinania? Jedne drzewka będą wymagały cięcia, inne – jak magnolia – niekoniecznie. Przed wybraniem konkretnego gatunku drzewka warto zapoznać się z jego wymaganiami, aby wiedzieć, czy mamy warunki, by zakwitło właśnie w naszym ogrodzie.

Zimą rośliny, które wcześnie zaczynają wegetację i są mało mrozoodporne a także te, które mają płytki system korzeniowy, należy odpowiednio zabezpieczyć. Są to m.in. tulipanowiec, migdałek, magnolia i inne delikatne gatunki kwitnące.