trawnik

Przed każdym domem powinien znajdować się piękny, równy trawnik. Wiele osób decyduje się na ułożenie trawy z rolki, jednak wiąże się to z dość sporym wydatkiem finansowym. Okazuje się, że trawa wysiana z nasion również może być piękną ozdobą. Czym kierować się podczas wyboru nasion trawy? Co to takiego trawa gazonowa?

Wybór nasion trawy

Wbrew pozorom, kupno nasion trawy wcale nie jest takim prostym zadaniem. To od tego zależy bowiem jakość trawnika i jego późniejsza pielęgnacja. Dobrej jakości nasiona trawy można zakupić w stacjonarnych bądź internetowych sklepach ogrodniczych. Najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku mieszanki nasion traw. Co powinno znaleźć się w takiej paczce nasion? Podstawowymi gatunkami traw, które mogą zagwarantować piękny trawnik są przede wszystkim kostrzewy i mietlice. Podczas wyboru nasion zdecydowanie powinno unikać się mieszanek, które zawierają w swoim składzie tak zwane trawy pastewne. Jakich gatunków trzeba unikać? Przede wszystkim życicy wielokwiatowej czy mieszańcowej. Te trawy nie tworzą pięknych i zbitych trawników. Kupując mieszankę traw, trzeba także zwracać uwagę na ilość gatunków, jakie znajdują się w takiej paczce. Dobra mieszanka traw powinna składać się z co najmniej trzech odmian traw. Oczywiście nie sposób jest odróżnić nasiona od siebie, jednak różnicę widać po wysiewie. Niektóre gatunki są bardziej lub mniej odporne na susze czy mrozy. Jedne trawy lepiej znoszą deptanie, a drugie gorzej. Mieszanka powinna być bowiem skomponowana w taki sposób, aby trawnik był zawsze zielony i gęsty. 

trawnik

Czym jest trawa gazonowa?

Trawnik bardzo często jest deptany szczególnie podczas prac ogrodowych czy przez dzieci. Istnieją jednak trawy, które są niezwykle odporne na deptanie. Jedną z nich jest właśnie trawa gazonowa, która znajduje się w praktycznie każdej mieszance nasion. Charakteryzuje się ona niezwykłą wytrzymałością na suszę czy wysokie mrozy i przede wszystkim na zadeptywanie. Można na niej ustawić nawet ciężkie dekoracje ogrodowe i nic nie powinno się z nią dziać. Ogromną zaletą trawy gazonowej jest fakt, że nie jest ona bardzo wymagająca. Tak naprawdę urośnie na każdej glebie. Warto tylko pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika zaraz po posianiu. Do popularnych traw gazonowych należy takie gatunki jak na przykład mietlica pospolita, która ma bardzo cienkie i delikatne źdźbła. Trawę tą można kosić bardzo nisko. Jest to zdecydowanie najbardziej odporny na suszę gatunek traw. Kostrzewa czerwona to kolejny gatunek traw gazonowych, który jest także odporny na suszę. Trawa ta silnie zadarnia, co poprawia ogólny wygląd trawnika. Życica rozłogowa to absolutna nowość wśród traw gazonowych. Charakteryzuje się ona tym, że bardzo szybko zadarnia podłoże, gdyż tworzy bardzo gęstą sieć rozłogów. Bardzo szybko regeneruje się także po jakichkolwiek uszkodzeniach. Wiechlina łąkowa to kolejna odmiana tych traw. Jest ona bardzo często spotykana w mieszankach. Dość wolno rośnie, ale jest wyjątkowo odporna na mróz. Trawy gazonowe to idealne trawy na trawniki przydomowe. Warto pamiętać o tym, że trawy należy podlewać przez kilka tygodni od momentu wysiania. Jeśli panują dość wysokie temperatury i występuje brak opadów, trawy najlepiej podlewać wczesnym rankiem bądź wieczorem. 

Odpowiednie gatunki traw mogą pomóc w pielęgnacji trawnika. Warto wybierać takie mieszanki, które wykazują wysoką odporność na suszę i niskie temperatury. W mieszance powinno znajdować się kilka odmian traw, które razem stworzą wspaniały trawnik.