kosiarka

Wiosenne porządki to nie tylko zadbanie o przydomowy ogródek. Właściciele trawnika powinni pomyśleć o właściwej konserwacji kosiarki. Dobrze eksploatowany sprzęt wytrzyma wiele sezonów i odwdzięczy się bezawaryjną pracą. O czym należy pamiętać podczas przeglądu maszyny do cięcia trawy?

O jakie części należy zadbać w pierwszej kolejności? 

Po sezonie zimowym przychodzi czas, że trzeba wyciągnąć kosiarkę z garażu i dokładnie ją wyczyścić. Warto zajrzeć pod obudowę i sprawdzić czy nie zalegają tam suche liści i zeschnięta trawa. Można w tym celu użyć sprężonego powietrza lub wydobyć resztki za pomocą zwykłej szczotki. Jeśli pozostałości będą zalegały pod silnikiem to może to bardzo niekorzystnie wpłynąć na pracę maszyny. Niesprawny napęd sprawi, że sprzęt będzie kompletnie bezużyteczny, nawet jeśli noże do kosiarki będą wyjątkowo ostre. Podczas czyszczenia komponentów kosiarki nie należy przesadzać z ciśnieniem, które nie powinno przekraczać 120 barów. Jeśli będzie zbyt silne to korpus silnika lub wlew paliwa mogą zostać uszkodzone.  

W jakiej kondycji jest silnik? 

Warto zwrócić szczególną uwagę na to, w jakim stanie znajduje się silnik kosiarki. Często należy wymienić olej, sprawdzić jakość filtrów oraz świece zapłonowe. Ważnym zagadnieniem jest uzupełnienie paliwa, które nie może pochodzić z zeszłego sezonu. Pozostałości starego paliwa należy zutylizować. Tylko w ten sposób kosiarka będzie się sprawdzała przez cały sezon, a trawnik pozostanie zadbany. 

Czy warto zadbać o spód kosiarki? 

Zawsze warto obejrzeć spód urządzenia do cięcia trawy. Pod poruszające się noże do kosiarki często dostają się różne przedmioty, które mogą uszkodzić wnętrze maszyny. Wirujące noże mogą z dużą siłą odpychać kamienie, które są niebezpieczne dla obudowy i innych części. Dlatego warto co jakiś czas sprawdzić, co się dzieje pod spodem. Można lekko unieść kosiarkę lub sprawdzić ja pod kątem. W celu wyczyszczenia elementów pod spodem można użyć sprężarki lub węża ogrodowego – w takim wypadku urządzenie musi znajdować się w pozycji roboczej. Kosiarka nie może być podłączona do prądu, jeśli jej mycie będzie wykonywane przy użyciu wody. 

Dbanie o zespół tnący kosiarki 

Zespół tnący odpowiada za efektywność cięcia trawy i pośrednio za prędkość z jaką jest napełniany kosz. Jeśli noże do kosiarki będą tępe, to na trawniku zostaną nieścięte resztki, które trzeba będzie zebrać po raz drugi. Zespół tnący trzeba wykręcić i oczyścić z zalegających osadów. Do tego celu warto użyć rękawic, które są odporne na przecięcie. Po wyczyszczeniu noże do kosiarki umieszcza się na płaskiej powierzchni i można je naostrzyć za pomocą płaskiego pilnika w energiczny sposób. Po tym zabiegu można wyważyć noże – jest to możliwe dzięki narzędziu zwanym wyważarką. Noże powinny posiadać równomierną wagę po obu stronach. Tylko w ten sposób będą spełniały swoją rolę i pozwalały na wydajną pracę kosiarki. W przypadku braku wyważarki można udać się do pobliskiego serwisu maszyn rolniczych, który posiada odpowiednie wyposażenie. Istnieje również możliwość zamówienia części zamiennych do kosiarki przez internet.