Ochojnik

Właściciele drzew i krzewów iglastych muszą mieć się na baczności przed ochojnikami żerującymi na tych roślinach. Po czym rozpoznać te kłopotliwe szkodniki? W jaki sposób wyplenić jest ogrodu bądź zapobiec ich wizycie?

Czym są ochojniki?

Ochojniki są spokrewnione z mszycami i należą do popularnych w naszym kraju szkodników drzew iglastych, które przede wszystkim upodobały sobie świerk i modrzew, ale można je spotkać również na jodłach i sosnach. Larwy ochojników żerują na igłach, w dużej liczebności siejąc prawdziwe spustoszenie. Osobniki w stadium larwalnym zimują w korze drzew, a następnie zmieniają się w dorosłe samice zdolne do składania jaj. Ochojniki występują w formie skrzydlatej i bezskrzydłej. Niektóre odmiany w kolejnym pokoleniu zmieniają żywiciela przenosząc się z modrzewia na świerk.

Po czym rozpoznać obecność ochojników?

Drzewko zaatakowane przez ochojniki można rozpoznać po wyraźnym zniekształceniu tegorocznych pędów. Igły ulegają brązowieniu i zakrzywieniu, a z czasem opadają. Pojawia się też na nich biały woskowy nalot – jest to osłonka, pod którą żerują ochojniki w stadium larwalnym. Kolejną cechą charakterystyczną obecności ochojników są galasy. To przypominające szyszki narośla, które powstają w miejscu pędów zaatakowanych przez enzymy, wytwarzane przez ochojniki. W ten sposób dochodzi do ich patologicznego wzrostu.

Jak zwalczać ochojniki?

Ochojnik może być skutecznie zwalczany przez profesjonalne preparaty w formie oprysku, które należy stosować od kwietnia aż do wczesnej jesieni. Najlepiej postawić na substancje, które są zupełnie nieszkodliwe dla roślin, ale krążąc z jej sokami zabijają szkodniki. Na rynku dostępne są wydajne koncentraty o długotrwałym działaniu. W walce z ochojnikami bardzo istotna jest regularna obserwacja drzewek iglastych. Zaobserwowane galasy należy usunąć, a następnie spalić – warto pamiętać o tym, że dorosłe formy ochojników są w stanie przelecieć nawet kilkadziesiąt metrów. Jednak taka metoda nie zawsze okazuje się skuteczna, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że ochojniki rozgościły się już w wyższych, niedostępnych w partiach drzewek.

Więcej na temat skutecznej walki z ochojnikami oraz innymi szkodnikami roślin ogrodowych można przeczytać na stronie Lovethegarden.com.