narzędzia do carvingu

Rzeźbienie w drewnie towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Czynność ta łączy w sobie funkcjonalność z walorami estetycznymi. Wraz z rozwojem technologii mamy jednak coraz większe możliwości, aby nasze manipulacje z tym materiałem były bardziej precyzyjne, a zarazem łatwiejsze w wykonaniu. Oczywiście, potrzebne nam do to będą odpowiednie narzędzia do carvingu.

Narzędzia do carvingu – charakterystyka

Rzeźbienie w drewnie to relaksujące i użyteczne hobby, którego rezultaty przy odpowiedniej wprawie wprowadzą w zachwyt naszą rodzinę i znajomych. Posiadając dobrej jakości, profesjonalne narzędzia do carvingu, z pewnością ułatwimy sobie nieco cały proces, a osiągane rezultaty będą bardziej satysfakcjonujące. Warto zadbać o to już na początkowym etapie, gdyż ułatwi to nam naukę, a ponadto unikniemy sytuacji, gdy zrazimy się do aktywności wyłącznie przez brak właściwego sprzętu.

Narzędzia do carvingu charakteryzują się zwężoną końcówką. To właśnie ten element umożliwia niezwykle precyzyjne cięcia. Posiadają one również niewielki promień zwrotnicy, dzięki czemu możliwe jest np. wykonywanie drobnych rzeźbień takich jak łuki. Prowadnice tych urządzeń wykonane są z najwyższej jakości materiałów, a wspomniana końcówka jest dodatkowo wzmocniona wkładką satelitową. Bieżnie natomiast zostały utwardzone. Dzięki temu, że są wyjątkowo lekkie przybory, zwiększa się komfort ich użytkowania, a zarazem dokładność cięć. Należy w tym miejscu nadmienić, że narzędzia do carvingu doskonale sprawdzą się zarówno przy rzeźbie w drewnie, jaki i profesjonalnej pielęgnacji drzew.

Narzędzia jednak to nie wszystko, choć są one niewątpliwie ważne. Dużą rolę dla procesu rzeźbienia będzie miał bowiem także rodzaj drewna, jakiego użyjemy. Najlepszym wyborem dla osób początkujących będzie brzoza, topola oraz lipa. Są to miękkie gatunki, łatwe do obróbki. Niestety, ich wadą jest mała trwałość. Dlatego też wraz z rozwojem naszych umiejętności możemy stopniowo sięgać po dąb, buk, grab czy orzech, choć jeśli mówimy o drzewach liściastych, lepiej jest unikać gruszy ze względu na jej twardość i pofalowanie. Do najtrudniejszych zaś należą wszelkie gatunki drzew iglastych.

Zadbaj o porządek

Każdy, kto miał kiedykolwiek okazję do przebywania w miejscu, gdzie dokonywano obróbki drewna, z pewnością wie z jakim bałaganem to się wiąże. Carving to czynność, przy której nie sposób uniknąć pyłu i wiórów. W radzeniu sobie z tym może nam pomóc profesjonalny sprzęt do sprzątania, taki jak zamiatarki ręczne STIHL.

Zamiatarki ręczne STIHL są przeznaczone głównie do szybkiego i dokładnego sprzątania dużych powierzchni, ale doskonale sprawdzą się również przy otwartych przestrzeniach, takich jak parkingi czy ciągi komunikacyjne. W ofercie znajdą się też oczywiście modele idealne do zastosowania w obrębie domu. Bardzo często stosowane w nich są szczotki nylonowe, które są niezwykle trwałe i gwarantują długą żywotność urządzenia. Ich podstawową funkcją jest mechaniczne zbieranie kurzu do zbiornika, lecz istnieje dodatkowa opcja odsysania brudu przez turbinę.