Domki jednorodzinne są obecnie bardzo popularną opcją dla osób, które chcą zamieszkać na swoim i jednocześnie zależy im na szybkim czasie opracowania i realizacji projektu.
Domki jednorodzinne – gotowe projekty
Zgodnie ze statystykami Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku przyznano pozwolenia na budowę prawie 91 500 budynków mieszkalnych, z czego większość to domki jednorodzinne. Dobra koniunktura na tego typu budownictwo sprawia, że na rynku pojawia się wiele ciekawych rozwiązań, które pozwalają na komfortowe przeniesienie się do własnych czterech kątów. Jednym z nich są gotowe, zestandaryzowane projekty.
Obecnie można natknąć się na wiele firm, które oferują możliwość zakupu takiego gotowego projektu. To, że jest on „gotowy”, wcale nie oznacza, iż nie można w nim dokonać zmian, które pozwolą na lepszą adaptację do oczekiwań potencjalnego klienta. Pod tym względem istnieje spora elastyczność, która pozwoli przede wszystkim na maksymalną funkcjonalizację przestrzeni mieszkalnej. Wspomniany margines zmian jest również istotny ze względu na dopasowanie projektu do wymogów działki budowlanej.
Co należy brać pod uwagę przy wyborze projektu domku jednorodzinnego?
Domki jednorodzinne są marzeniem wielu świeżo założonych rodzin. Muszą one jednak zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele zależności, które należy rozważyć przed wybraniem konkretnego planu.
Jedną z najważniejszych kwestii jest cena. Wiele młodych rodzin za wszelką cenę i jak najszybciej pragnie się usamodzielnić. W takim przypadku często decydują się one na rozwiązania ekonomiczne, czyli wybór projektów, których zrealizowanie pozwala zaoszczędzić środki. W przypadku gotowych projektów jest to możliwe, ponieważ nie płaci się za wykonanie planu, lecz kupuje się standardową koncepcję. Jak wiadomo, standaryzacja pozwala ciąć koszty, poprzez sprzedaż tego samego konceptu wiele razy.
Inną kwestią, która jest istotna w przypadku szukania projektu na domek jednorodzinny, są uwarunkowania przestrzenne. Wybrany projekt musi być zgodny z warunkami, jakie panują na działce budowlanej. Stosowne regulacje wnoszą Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego albo Warunki Zabudowy. Odnoszą się one do takich kwestii jak na przykład liczba pięter czy rodzaj dachu. Przed wyselekcjonowaniem konkretnego projektu domku jednorodzinnego, warto zapoznać się z tymi regulacjami, aby uniknąć ewentualnego kłopotu niezgodności projektu z zarządzeniami dotyczącymi gospodarki przestrzennej.