ogród

Wielu z nas chciałoby mieć zadbany ogród pełen wypielęgnowanych roślin, lecz nie wie, od czego zacząć pracę. Często działka jest zbyt duża lub zaniedbana, przez co trudno samemu rozplanować, gdzie posadzić poszczególne rośliny. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o ogród oraz jakie prace w ogrodzie wykonać samemu, a jakie zlecić firmie ogrodniczej.

Jakie prace w ogrodzie zlecić firmie ogrodniczej?

Mimo szczerych chęci, pewne czynności ogrodowe mogą być dla nas zbyt niebezpieczne lub wymagać dogłębnej wiedzy i planu. Aby ułatwić sobie pracę, można wynająć kogoś, kto zajmuje się tym profesjonalnie. Popularne usługi ogrodnicze poznasz dzięki Sprzedajemy.pl, gdzie znajdziesz namiary na specjalistów doświadczonych w pracach ogrodowych. A w czym mogą Cię oni wyręczyć? Oto kilka przykładowych czynności ogrodniczych, które warto zlecić specjalistom:

  • zakładanie ogrodu;
  • usuwanie starych krzewów oraz drzew;
  • prace wykonywane na wysokości;
  • ochrona roślin ogrodowych przed pasożytami;
  • prace wymagające specjalistycznego sprzętu.

Zajmując się ogrodem, należy zastanowić się na tym, jakie czynności możemy wykonywać sami. Często firmy ogrodnicze mogą lepiej niż my wykonać pewne prace. Liczne usługi ogrodnicze poznasz dzięki Sprzedajemy.pl oraz podobnym serwisom internetowym.

Jak dbać o ogród samemu — porady

Mimo tego, że nie każdy ma talent do ogrodnictwa, są pewne prace, które można zrobić bez wielkich umiejętności. W ten sposób łatwo zadbać o swój ogródek i sprawić, że przebywanie w nim będzie przyjemne.

Podlewanie to jeden z najważniejszych obowiązków posiadacza działki. Bez regularnego podlewania trawy oraz innych roślin łatwo doprowadzić ogródek do wysuszenia. Jednak są pewne zasady, jakich należy się trzymać, aby kwiaty były zielone i zdrowe. Podlewanie powinno się odbywać późnym popołudniem lub wieczorem, gdy promienie słoneczne nie ogrzewają już tak mocno liści. W momencie, kiedy podleje się rośliny ogrodowe w porze, w której słońce zbyt mocno świeci, można doprowadzić do poparzenia liści i kwiatów gorącymi kroplami wody powstającymi podczas jej parowania.

Nawożenie stosuje się w okresie, gdy rośliny zaczynają rosnąć i potrzebują dożywienia, czyli w czasie wiosny oraz wczesnego lata. Wiosną przeważnie używa się nawozów naturalnych, a z kolei w czerwcu i lipcu spryskuje się tymi rozpuszczanymi w wodzie. Jednak przed nawożeniem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją znajdującą się na opakowaniu, ponieważ zbyt duża jego ilość może spowodować zasolenie gleby i niszczenie pożytecznych mikroorganizmów. Może to również spowodować uszkodzenie systemu korzennego i narazić glebę oraz rośliny na szkodniki.

Niektórzy ogrodnicy nie stosują przycinania roślin, ponieważ boją się popełnienia błędu. Jednak trzeba pamiętać, że przycięcie pobudza je do wzrostu oraz pozwala utrzymać odpowiedni kształt i rozmiar. Poprzez przycinanie pozbywamy się schorowanych i uszkodzonych pędów i możemy sprawić, że chora roślina odżyje i znów nabierze kolorów.

Należy pamiętać także o zrywaniu zwiędłych owoców i kwiatów. Niektóre osoby zostawiają je na ziemi, ponieważ myślą, że to działa jak nawóz naturalny. Tymczasem pozostawione i gnijące rośliny przestają wypuszczać pędy oraz są atakowane przez wiele szkodników.