Chyba każdy właściciel domu czy letniskowego siedliska marzy o stworzeniu własnego ogrodu, gdzie latem można odpocząć w cieniu i cieszyć się smakiem owoców. Aby jednak ogród był jednakowo piękny, jak i funkcjonalny, należy go odpowiednio zaprojektować.
Jak dobrać odpowiednie drzewka do parametrów ogrodu?
Rodzaje drzewek i krzewów należy dobierać pod kątem przestrzeni, która pozostaje do twojej dyspozycji. Na małych obszarach najlepiej sadzić drzewka karłowate. Jeśli twój ogród jest średniej wielkości, możesz sadzić drzewa owocowe i jagodowe oraz drzewa ozdobne o średniej i małej wysokości. Mogą to być na przykład jabłonie, głóg, tuja, brzoza, czeremcha – drzewa które nie rosną powyżej 10 metrów. Tym samym gałęzie lub spadające owoce nie będą w stanie uszkodzić dachu ani okładziny domu.
Przed wyborem drzew należy zwrócić uwagę na fakturę liści i gałęzi. Powinieneś starannie wybrać miejsce, w którym je zasadzisz. Na przykład, jeśli chcesz ukryć wady domu, najlepiej sadzić drzewa iglaste. Świerk czy tuja, w promieniu 4 metrów zamknie przestrzeń przed wzrokiem ciekawskich i stanie się pięknym żywopłotem. Do tworzenia cienia najlepiej używać drzew liściastych, takich jak klon, czereśnia itp. Wybierając drzewka ozdobne do ogrodu, sprawdź ich wymagania w zakresie gleby. Wiele odmian drzew jest w tym zakresie dość wymagająca. W przypadku gleby o nadmiernej wilgoci najlepiej stosować specjalne odmiany drzew ogrodowych.
Sadzonki magnolii
Magnolia to roślina kwitnąca – dosłownie z epoki kiedy na ziemi żyły dinozaury. Rozprzestrzeniła się w okresie kredy. Sadzonki magnolii należy posadzić do końca października. Najpiękniej kwitnie wczesną wiosną, niektóre gatunki wczesnym latem. Najlepsze warunki to gleba lekka, umiarkowanie wilgotna, bogata w materię organiczną, lekko kwaśna lub obojętna. Regularne podlewanie jest szczególnie ważne w przypadku sadzonek w wieku poniżej trzech lat.
Magnolia może osiągnąć wysokość od 5 do 20 m. Pąki magnolii są duże, podobnie jak, skórzaste, szmaragdowozielone liście z żyłkowaniem pierzastym i lekkim pokwitaniem od spodu, przeważnie odwrotnie jajowate lub eliptyczne. Magnolia jest ceniona nie tylko ze względu na swoje piękno: jej kwiaty, owoce, liście, a nawet kora zawierają olejki eteryczne, które są wyjątkowym środkiem antyseptycznym na reumatyzm, nadciśnienie i choroby przewodu pokarmowego.
Lilak pospolity
Lilak pospolity to popularna roślina ogrodowa. Może osiągnąć nawet 3-8 metrów wysokości. Liście są proste, 3-11 cm długości i 2-9 cm szerokości, zaostrzone na wierzchołku ogonkami o długości do 3 cm. Liście pozostają zielone nawet pod śniegiem przez całą zimę. Kwiatostany składają się z małych kwiatów i występują w różnych kolorach i odcieniach: liliowym, fioletowym i białym. Kwitnie w maju lub na początku czerwca. Kwitnie od 2 do 4 tygodni. Bez pospolity jest mrozoodporny, łatwo toleruje również suche lata. Nie jest wybredny w kwestii doboru gleby. Dobrze rośnie na glebach gliniastych.