neutralne kolory do wnętrza?

Jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrz jest paleta kolorystyczna. Dobór odpowiednich barw może pomóc w budowaniu nastroju, jaki panuje w danym pomieszczeniu oraz nadawać konkretny styl aranżacji. Dowiedz się, jak urządzić mieszkanie z użyciem kolorów neutralnych.

Kolory neutralne – czyli jakie?

Według klasyfikacji plastyków, kolory neutralne to te, które nie są ani zimne, ani ciepłe. Oznacza to zatem odcienie, których nie znajdziemy na kole barw, czyli czerń, biel i szarości. Ich funkcją w malarstwie i innych dziedzinach sztuki jest rozjaśnianie lub przyciemnianie innych kolorów. 

Określenie „neutralne” w potocznym języku ma nieco inne znaczenie. Do takich kolorów zaliczają się zazwyczaj również złamane biele, chłodne szarości czy ciepłe beże. Neutralność nie odnosi się do tonu tych kolorów, tylko raczej do ich uniwersalności. Tego typu stonowane odcienie pasują do wielu innych barw i nie gryzą się z bardziej intensywnymi kolorami.

Jakie kolory neutralne wybrać na ściany?

Kolor, na jaki pomaluje się ściany, powinien zależeć przede wszystkim od gustu domowników. Można postawić na klasyczną biel, która zawsze będzie w modzie. Warto jednak rozważyć również jej złamane odcienie. W takim wypadku należy kierować się przede wszystkim tonem barwy. Może ona wpadać w żółty, niebieski czy różowy. Temperatura koloru bazowego będzie określała tonację, w jakiej należy wybrać pozostałe dodatki. Do ścian w chłodnej szarości najlepiej dopasować granatowe lub fioletowe dekoracje, do tych beżowych natomiast świetnie sprawdzą się brązy i czerwienie. W przypadku wyboru prawdziwie neutralnych barw, czyli czerni, bieli i szarości, można je łączyć z dowolnymi innymi kolorami.

Meble w kolorach neutralnych

Kolory neutralne we wnętrzach mogą pojawiać się na różnych elementach wyposażenia, nie tylko na ścianach. Bardzo popularne są beżowe meble tapicerowane, takie sofy, kanapy czy narożniki. Taka kolorystyka jest doskonałym wyborem, ponieważ barwy neutralne są uniwersalne. Wysokiej jakości meble wypoczynkowe to inwestycja na lata, warto więc wybierać te, które nie wyjdą szybko z mody. Wyposażenie o neutralnym obiciu może stanowić bazę aranżacji, którą można uzupełnić innymi kolorami.

Jakie kolory neutralne dobrać do danego stylu wnętrza?

Barwy neutralne sprawdzają się w wielu stylach wnętrz. W niektórych z nich, np. w stylu skandynawskim, stanowią one podstawę aranżacji. Podobnie jest w stylach takich, jak shabby chic czy boho – w tym wypadku obowiązkowe są przygaszone beże. Neutralne odcienie można jednak wykorzystać w każdym stylu wystroju. W tych bardziej nowoczesnych i minimalistycznych świetnie sprawdzą się chłodne szarości. Jeśli chce się osiągnąć nieco bardziej przytulną atmosferę, warto postawić na ciepłe beże. 

Meble w kolorach neutralnych – gdzie znaleźć?

Obecnie w ofercie wielu firm, takich jak Meble Pyka, istnieje możliwość personalizacji mebli. Oznacza to, że klient może wybierać spośród wielu kolorów i wzorów, w jakich produkt jest dostępny. Co ważne, dotyczy to nie tylko obicia wyposażenia, ale także elementów drewnianych. Dzięki temu można mieć pewność, że dany mebel będzie doskonale dopasowany do neutralnej aranżacji.