żaluzje drewniane

Drewniane żaluzje są coraz bardziej popularnym dodatkiem w modnych wnętrzach. Sprawiają, że aranżacja wygląda przytulnie i elegancko, a do tego pełnią wiele praktycznych funkcji. Dowiedz się, jak o nie dbać, aby mogły posłużyć jak najdłużej.

Zalety żaluzji drewnianych

Główną funkcją, jaką pełnią żaluzje drewniane, jest regulacja poziomu naświetlenia w pomieszczeniu. System sterowania pozwala na podniesienie ich lub zmianę kąta położenia lameli, dzięki czemu we wnętrzu może panować ciemność, półmrok lub pełna jasność. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko ochronę przed promieniami słonecznymi, ale także prywatność. Drewniane osłony okienne są także ciekawą ozdobą. Dzięki zastosowaniu materiału naturalnego pochodzenia są ponadczasowe i uniwersalne, dopasują się więc do każdego wystroju wnętrza. 

Żaluzje drewniane – jak czyścić?

Aby drewniane żaluzje mogły jak najdłużej cieszyć pięknym wyglądem, należy odpowiednio o nie dbać. Nie są one wymagające – wystarczy raz na jakiś czas je wyczyścić. Najważniejsze jest starcie kurzu, który osadza się na lamelach i innych częściach żaluzji. Można go usunąć z drewnianych elementów za pomocą lekko wilgotnej szmatki z mikrofibry. Czynność należy wykonać dwa razy – gdy lamele są w pozycji pionowej oraz wtedy, gdy są pod skosem. Daje to pewność, że wszystkie zabrudzenia zostały usunięte. Zamiast ściereczki można użyć także specjalnej szczotki do czyszczenia żaluzji. Posiada ona podłużne elementy, które mieszczą się między drewnianymi panelami. Pozwala to wyczyścić kilka lameli naraz i znacznie przyspiesza pracę.

Jak dbać o żaluzje drewniane – tego unikaj

Najważniejszą zasadą, jakiej należy się trzymać podczas czyszczenia drewnianych żaluzji, jest unikanie nadmiaru wilgoci. Drewno pod wpływem wody pęcznieje, odkształca się, pęka i traci swój kolor. Z tego powodu nawet usuwając miejscowe zabrudzenia należy dobrze wycisnąć szmatkę lub gąbkę. Warto także zrezygnować z mocnych detergentów. Zamiast nich lepiej użyć szarego mydła lub środków przeznaczonych do drewna w niewielkiej ilości. 

Konserwacja żaluzji drewnianych

Aby drewniane żaluzje mogły jak najdłużej cieszyć pełną sprawnością i estetycznym wyglądem, należy je odpowiednio konserwować. Przydatne w tym celu są środki zabezpieczające drewno, najczęściej w postaci spreju. Chronią one lamele przed promieniowaniem UV, które może je odbarwić. Mają także właściwości antystatyczne, co oznacza, że zapobiegają osadzaniu się kurzu na żaluzjach. Warto używać takiego preparatu po dokładnym wyczyszczeniu osłon okiennych.

Żaluzje drewniane na wymiar

Żaluzje drewniane to inwestycja na lata. Są estetyczną ozdobą, a przy tym sprawdzają się równie dobrze, co rolety materiałowe lub zasłony. Warto więc zadbać o to, by zakupić produkt najwyższej jakości i dopasowany do budowy domu. Doskonałym rozwiązaniem są żaluzje na zamówienie, np. ze sklepu Rolety-Żaluzje-Katowice. Żaluzje wykonane na wymiar to pewność, że osłony okienne będą idealnie dopasowane do budowy okien. Możliwość wyboru spośród wielu kolorów i typów drewna natomiast pozwala dostosować je do wystroju wnętrza i własnego gustu.