impregnacja kostki brukowej

Powszechność kostki brukowej jest tak wielka, że od lat ciężko doszukać się otoczenia, w którym jej nie znajdziemy. Różnorodność materiału, sposobu wykończenia oraz kolorów kostki, połączona z jej trwałością sprawiają, że poprawnie zakonserwowana będzie cieszyć oko przez wiele lat bez obaw o zaplamienia, zabrudzenia lub wykwity. Wszystko dlatego, że użycie poprawnego impregnatu do bruku pozwoli zabezpieczyć powierzchnię na kilka (4-6 lat).

Impregnowanie kostki brukowej – czym, kiedy i jak.

Podstawowa różnica między zwykłym a profesjonalnym impregnatem do kostki brukowej jest taka, że w podstawowym, zwykłym składniki potrafią odparować lub zwietrzeć w ciągu nie całego sezonu (np. tylko w trakcie lata). Zwietrzały impregnat traci właściwości i przestaje zabezpieczać powierzchni przed zabrudzeniami, porastaniem roślin czy plamami. Tymczasem impregnacja kostki brukowej profesjonalnie przeprowadzona, niezależnie od warunków użytkowania (intensywności) – jest jednorazowym zabiegiem, przynoszącym widoczne korzyści przez kilka lat (nie ma konieczności przeprowadzania impregnacji kostki brukowej co roku). Wysokiej jakości impregnat do kostki brukowej aktywnie blokuje wnikanie rozpuszczonych przez opady zanieczyszczeń atmosferycznych (tupu sadze, spaliny, kurz), realnie hamuje i spowalnia porastanie mchów i glonów (czy choćby plamy z gnijących liści), redukuje występowanie białych wykwitów i plam, lub zabezpiecza przed plamami z olejów silnikowych, ptasich odchodów a w przypadku wzmacniania koloru kostki – wzmacnia kolory powierzchni – dając tzw. efekt mokrej kostki.
 

Jaki impregnat do kostki brukowej – na co zwrócić uwagę?

Profesjonalny impregnat do zabezpieczania kostki brukowej nie powinien absolutnie działać jedynie powierzchniowo i tworzyć na powierzchni sztucznej powłoki (podobnej do lakieru), ani żadnej warstwy, która będzie narażona na ścieranie. Tak bowiem działają zwykłe impregnaty do kostki brukowej, których działanie trwa maksymalnie jeden rok lub sezon i w kolejnym czynność trzeba powtarzać. Dodatkowo użycie impregnatu o działaniu powierzchiowym na kostce, która nie jest nigdy użytkowana z takim samym natężeniem, naraża nas na powstawanie widocznych ścieżek, wycieranych w intensywniej użytkowanych miejscach przez które przechodzimy, np. do drzwi wejściowych, garażu, furtki itp. Powłokowe preparaty wpływają także na bezpieczeństwo użytkowników, powierzchnia kostki pokryta warstwą takiego impregnatu staje się bardziej śliska. I jest to faktycznie odczuwalne np gdy pada deszcz.

Zrobiliśmy niezależny test i rozdaliśmy próbki do ponad 30 firm i pracowników zajmujących się renowacją kostki brukowej, impregnacją lub układaniem kostki brukowej. Wszyscy otrzymali zestaw 7 próbek tych samych producentów impregnatu do kostki brukowej, czyszczenia kostki brukowej i usuwania plam z kostki brukowej dostępnych w marketach, internecie i dystrybucji profesjonalnej. Efekt finalny jest taki, że na 30 firm z różnych regionów w Polsce i Słowacji, aż 24 firmy na stałe po tym teście od tego momentu zaopatrują się u nas w profesjonalne produkty do impregnowania i czyszczenia kostki brukowej: Dynasil St Bruk – impregnat do kostki brukowej i Dynsail St – czyszczenie kostki brukowej. Współpraca trwa już od 2018 roku. W tym okresie wysłano do nas setki filmów i zdjęć z porównaniami skutków i działania i efekty końcowe między tym impregnatem a innymi – “marketowymi”, które użyte były amatorsko. Okazuje się, że praca po użyciu profesjonalnych środków jest łatwiejsza, trwalsza, a gdy po kilku latach wracają do tego samego klienta – czyszczeni kostki dobrze zaimpregnowanej jest łatwością.

Dynasil St Bruk i Dynasil Wet (efekt mokrej kostki) – były to jedyne preparaty impregnujące z tych 7 wydanych, których składniki nie odparowały i nie ulotniły się w okresie dłuższym niż 3 lata. w przeciwieństwie do innych. Ich działanie po zaimpregnowaniu kostki, jak się okazało trwa znacznie (kilka lat) dłużej nawet w nasłonecznionych powierzchniach, niż wykonanie tej samej czynności z użyciem zwykłych impregnatów marketowych do impregnowania kostki brukowej. Pamiętać należy, że profesjonalny impregnat do kostki brukowej ma zabezpieczać kostkę nie tylko przed samą wodą, ale przede wszystkim przed innymi zabrudzeniami jak plamy z oleju, ptasie i zwierzęce odchodów, gnijące liście czy rdzawe przebarwienia (często powstających np. z nawozów do trawy).

Impregnowanie kostki brukowej pytania.

Najczęściej zadawanym pytaniem, to: po jakim czasie od ułożenia kostki można ją impregnować?

Przeważnie producenci kostki brukowej sugerują, aby odczekać co najmniej 2 lata przed pierwszą impregnacją. Jest to bardzo ogólne zalecenie i jest związane z charakterystycznym dla betonowych materiałów pojawianiem się białych wykwitów co nie chroni przed zaplamieniami np. od oleju samochodowego lub innych. Jeżeli po ułożeniu kostka nie posiada białych plam, przebarwień czy nalotów lub są one sporadyczne, można wówczas impregnować kostkę brukową od razu po ułożeniu. Impregnat będzie w takim przypadku od razu zabezpieczać kostkę przed ewentualnym pojawieniem się białych wykwitów także w późniejszym czasie. Jeżeli natomiast kostka ma już wykwity w trakcie układania, z impregnacją można poczekać lub użyć preparatu do usuwania białych wykwitów z kostki brukowej (np. Dynasil KR). Pojawianie się wykwitów jest chwilowym zjawiskiem, które z upływem czasu samoczynnie zanika i w większości przypadków po dwóch latach od ułożenia po wykwitach nie powinno być większych śladów. Należy jednak wówczas zachować szczególną ostrożność przed zaplamieniami.

Artykuł powstał dzięki doświadczeniom sklepu Impregnat do Kamienia PL