lampa wisząca

Odpowiednio dobrane oświetlenie to niezwykle istotna część udanej aranżacji dziecięcego pokoju. Główne jego źródło stanowi przeważnie lampa wisząca spełniająca w pomieszczeniu ważną funkcję. Jak kupić odpowiedni model?

Lampa wisząca do pokoju niemowlaka

Wybierając lampy wiszące dla dzieci, trzeba koniecznie brać poprawkę na wiek pociechy. W pokoju niemowlaka nie jest potrzebne intensywne oświetlenie – wzrok malucha jest bardzo wrażliwy i nie wolno go podrażniać, tym bardziej że niemowlak większość czasu spędza na leżąco. Eksperci ze sklepu Lamps & Company zalecają, aby lampa wisząca do pokoju niemowlaka była wyposażona w klosz o kształcie owalnym lub kulistym – w ten sposób światło zostanie rozproszone na całe pomieszczenie, a lampa da łagodną poświatę. Oprócz tego niezbędne jest zastosowanie osłonki na żarówkę. Świetnym rozwiązaniem jest lampa wisząca z funkcją ściemniania światła – taka opcja przyda się zwłaszcza wtedy, gdy omawiana lampa będzie stanowić jedyne źródło światła w pomieszczeniu.

Lampa wisząca do pokoju kilkulatka i nastolatka

W przypadku starszych dzieci opcje wyboru lampy wiszącej są już nieco większe, gdyż światło emitowane przez lampę może być mocniejsze. Ważne jest, aby lampa dobrze oświetlała pokój, który przez sporą część służy jako miejsce do zabawy. W pokoju młodzieżowym główne źródło światła również musi zapewniać jasne i równomierne oświetlenie o barwie zbliżonej do naturalnej. Co się zaś tyczy kształtu i koloru lampy, warto zapytać dziecko, co najbardziej mu się podoba i dopasować lampę zarówno do jego preferencji, jak i wystroju pomieszczenia.

Bez względu na to, czy lampa wisząca jest kupowana do pokoju małego lokatora, czy starszego dziecka, trzeba kierować się względami bezpieczeństwa. Wskazane jest, aby był to produkt wyróżniający się wysoką jakością potwierdzoną stosownymi atestami. Równie istotną kwestią jest dobór żarówek, od których w dużej mierze zależy jakość oświetlenia. Obecnie ogromną popularnością cieszą się żarówki LED, które są trwalsze i wydajniejsze niż tradycyjne żarówki.