sztućce

Wybór z pozoru wydaje się być prosty. Bo co może zaskoczyć przy zakupie sztućców? A jednak, są to przedmioty codziennego użytku, które powinny być nie tylko wytrzymałe oraz zachować swój wygląd po włożeniu do zmywarki. Kolejną sprawą do przemyślenia jest ilość noży, łyżek, widelców, łyżeczek w zestawie. Na koniec należy pamiętać o sztućcach przeznaczonych do zadań specjalnych, takich jak chociażby jedzenie ciasta.

Jakie sztućce sprawdzą się w domu?

Sztućce należą do podstawowego wyposażenia każdej kuchni. Klasyczny zestaw składa się z łyżek, widelców i noży. Ale to tylko początkowy podział tych przedmiotów. Łyżka może służyć do zupy, sałatek lub sosów, są też łyżeczki przeznaczone do kawy – z niewielką główką, herbaty – z szeroką miseczką, cukru czy lodów – te z długim trzonkiem. Najczęściej stosowane widelce to te uniwersalne, z regularnymi ząbkami, ale w kuchni przydadzą się również specjalne do sałatek – z zaokrąglaną główką i dwoma ząbkami, niewielki do deserów, czy specjalny widelec do ryb – z szeroką główką. Noże, oprócz uniwersalnego, który nadaje się do większości potraw, możemy podzielić jeszcze na te do masła – z szeroką klingą, ale za to bez ostrza, do sera – ze specjalnym rozwidleniem na końcu, które ułatwia nakładania, czy do steków, który jest szczególnie ostry.

Co na imprezę w ogrodzie?

Planując imprezę w ogrodzie warto zaopatrzyć się z góry we wszystkie dodatkowe, niezbędne sztućce. O ich rodzaju decydują przede wszystkim potrawy, które mamy zamiar podać, a o ich ilości – liczba zaproszonych przez nas gości. Jeżeli w menu przewidzieliśmy świeże, wiosenne sałatki, z pewnością przydadzą się nam szczypce serwisowe – czyli podwójna łyżka lub podwójny widelec ze szczypcami, które ułatwiają nałożenie dania, a przy okazji pomagają w odsączaniu płynu z sałatki. Niezbędna może okazać się również solidna łopatka do ciast czy tortów, dzięki czemu bez problemu nałożymy te słodkości na talerz, nie obawiając się zniszczenia ich świetnego wyglądu. Jeżeli chcemy nadać nieco barw naszej imprezie, warto skorzystać z kolorowych sztućców, jak np. te firmy Ajmara. W ofercie sklepu znajdziemy piękne, kolorowe zestawy, lub poszczególne elementy, jak widelczyki do ciast, łyżeczki do herbaty, czy tace ze stali nierdzewnej. Bogatość wzorów oraz solidność wykonanie sprawią, iż nasi goście będą zachwyceni tym drobnym elementem kuchennego wyposażenia. 

Duża impreza wymaga dużego kompletu

Podczas szykowania większej imprezy, gdy spodziewamy się wielu wymagających gości, należy zaopatrzyć się w pełne zestawy sztućców. Dzięki temu nasza zastawa będzie się pięknie prezentowała, a my nie będziemy się obawiali, że o jakimś elemencie zapomnieliśmy. Zestawy składają się zwykle z kompletu sztućców dla 6 lub 12 gości (zestaw dla 12 osób znajdziesz tutaj: https://www.ajmara.pl/sztucce-dla-12os.html), zawierając m.in. łyżkę, nóż i widelec. Każdy przedmiot wykonany jest ze stali nierdzewnej, co zapewnia komfort i higienę ich użytkowania, a także łatwość w późniejszym zmywaniu. Wszyscy ci, którzy bardzo lubią posiadać na stole elementy oryginalne, pięknie zdobione a jednocześnie niezwykle praktyczne – z pewnością docenią plusy kupna takiego zestawu.