farba na beton

Farby do betonu są dziś bardzo popularne. Używamy ich do ozdabiania betonowych elementów konstrukcyjnych lub akcesoriów. W zależności od rodzaju użytej emalii uzyskujemy różną trwałość i odporność na uszkodzenia. Istnieje również farba na beton dobrze sprawdzi się w pracy z ozdobnikami, ponieważ jej warstwy wyglądają estetycznie i łatwo się rozprowadzają. W tym artykule dowiesz się wszystkiego co powinieneś wiedzieć przed zakupem farby do betonu oraz użyciem jej w swoim otoczeniu.

Dlaczego farba na beton jest potrzebna powierzchni betonowej?

Beton jest materiałem mineralnym, który wytwarza się w procesie wiązania i twardnienia mieszanki betonowej tzn. spoiw/cementów, kruszyw, wody oraz dodatków. W zależności od proporcji użytych składników możemy uzyskać różne rodzaje betonu. Początkowo budulec ten ma konsystencję luźną, a nawet płynną, lecz z czasem tężeje i ostatecznie staje się substancją stałą. Beton jest idealny do tworzenia różnych konstrukcji lub podłoży. Powierzchnie betonowe mają różną chłonność, a co za tym idzie część z nich jest nisko i wysoko porowata. Betony zagęszczane sposobami domowymi np. ręcznie, są z reguły mniej wytrzymałe i po latach użytkowania mają tendencje do kruszenia się. Betony dobrze wymieszane mogą natomiast posłużyć do budowy budynków lub konstrukcji inżynierii komunikacyjnej np. mostów czy ekranów betonowych. Dlaczego do malowania powierzchni z tego materiału musi zostać zastosowana specjalna farba na beton?

Odpowiedzi również należy szukać odnosząc się do technologii, która służy do tworzenia betonu. Wyjątkowe właściwości tego budulca sprawiają, że ma on wiele zalet tj. trwałość i wytrzymałość, ale również kilka wad. Po pierwsze oryginalny wygląd betonu nie jest zbyt estetyczny. Dlatego wiele osób dąży do ozdobienia powierzchni z niego wykonanych. Najlepszą drogą do tego byłoby zabarwienie budulca już na etapie produkcji, jednak ze względu na fakt, iż domieszki mogą stanowić jedynie 5% jego całości, nie jest możliwe uzyskanie intensywnego, atrakcyjnego dla ludzkiego oka zabarwienia w tym procesie. Z tego względu na rynku zaistniała potrzeba produkcji farb do betonu. Emalia tego rodzaju musiała wykazywać jednak specjalne parametry tj. duża wytrzymałość na kontakt z różnymi warunkami atmosferycznymi i twardość. Znana dziś farba na beton posiada wymienione powyżej cechy i wciąż jest ulepszana.

Która farba na beton jest najlepsza?

Na rynku dostępne są liczne emulsje do koloryzacji powierzchni betonowych. Jednak nie różnią się one wyłącznie marką czy barwą, ale także składem. Do najpopularniejszych rodzajów farb do betonu zaliczamy emalie epoksydowe, akrylowe, poliuretanowe, alkidowe oraz chlorokauczukowe. Najmniej wytrzymałe farby do betonu to tzw. farby olejne z grupy alkidowych. Niszczeją po kontakcie z wodą lub innymi rozpuszczalnikami. Nie zaleca się zatem stosowania ich np. do wykańczania elementów zewnętrznych tj. fasady budynków czy ogrodzenia. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się one w przestrzeni artystycznej i zdobniczej. W trudnych warunkach z pewnością sprawdzą się natomiast farby epoksydowe oraz akrylowe. Odznaczają się bowiem znacznie większą wytrzymałością przez wzgląd na dużą domieszkę żywic, które są implementowane w procesie ich produkcji. Farba na beton może być zatem nietrafiona, dlatego przed kupnem upewnijmy się, czy konkretny typ emalii spełni nasze oczekiwania.

Dla wielu najlepsza farba na beton byłaby również tą najtańszą. Niestety w tym przypadku nie ma dobrych informacji. Emalie do pokrywania powierzchni betonowych z reguły są kosztowniejsze od zwyczajnych farb np. ściennych lub do drewna. Najdroższe farby do betonu osiągają cenę od 800 do 900 zł. Bardzo tanie emulsje znajdziemy w Internecie już co prawda za około 150 zł za 5 litrów, jednak jak wskazuje doświadczenie fachowców, w tym przypadku nie opłaca się inwestować w najtańszą opcję. Wiele osób sugeruje, iż w kwestii ceny farby do betonu powinniśmy celować w tzw. średnią półkę tj. około 350 – 400 zł/5 litrów emalii.