Osuszanie murów budynków jest niezbędne wówczas, gdy zaniedbano lub całkowicie zrezygnowano z termoizolacji. Z ratunkiem może przyjść elektroosmoza, która jest zjawiskiem elektrokinetycznym. Główną rolę w niej odgrywa pole elektromagnetyczne w obrębie którego zmienia się kierunek przemieszczania wody. Zamiast w górę murów, jest ona kierowana w dół, aż do samej ziemi – stamtąd nie szkodzi budynkowi w żaden sposób. Główną zaletą elektroosmozy jest fakt, że osuszanie w ten sposób nie ingeruje w żaden sposób w konstrukcję. Między innymi dlatego właśnie wszystkie czynności mogą być podejmowane w każdej porze roku, ponieważ pogoda nie przeszkadza w osuszaniu murów w powyższy sposób. Ponadto, mieszkańcy nieruchomości nie muszą wyprowadzać się na czas procesu osuszania budynku – mało tego – mogą normalnie funkcjonować w swoim domu.
Skuteczne osuszanie murów
Oczywiście metoda elektroosmozowa nie zadziała od razu, dlatego jeżeli inwestor chce jak najszybciej pozbyć się nadmiaru wilgoci z budynku, powinien zdecydować się na inną formę. Natomiast ta konkretna pozwala na pierwsze efekty dopiero po kilku miesiącach, a w najgorszym przypadku znacznie później. Na korzyść przemawiają niskie koszty zużywania energii specjalistycznego urządzenia oraz długotrwałe efekty w całym domu. Elektroosmoza wymaga umieszczenia urządzenia wyłącznie w jednym miejscu w domu, musi to być najbardziej dogodna lokalizacja. Oczywiście wymagana jest diagnoza przyczyny osadzania się wilgoci na ścianach i suficie, w niektórych przypadkach można zastosować izolację pionową lub poziomą. Dopiero gdy nie jest to już możliwe, zwłaszcza w przypadku starych budynków, stosuje się elektroosmozę. Jest to o tyle ciekawa alternatywa, że po zakończonym procesie osuszania, ściany budynku nie zostaną ponownie zawilgocone, a wszelkie nadmiary wody z gruntu nie przedostają się z powrotem do murów – są skutecznie zatrzymywane.
Urządzenia do elektroosmozy
Do osuszania budynków w drodze elektroosmozy stosuje się specjalne urządzenia. W każdym z nich stosuje się metodę w pełni bezinwazyjną, działającą zgodnie z określonym patentem i bezprzewodową. Zastosowane urządzenia pozwala na wyemitowanie bezpiecznych dla człowieka fal elektromagnetycznych. Dzięki nim powstaje odwrócone zjawisko elektroosmozy, czyli poruszanie się wody w kapilarach. Najważniejszy jest fakt, że urządzenia do elektroosmozy nie wymagają rozpoczęcia żadnych prac budowlanych. Dodatkowo pozwalają na likwidację pleśni i grzybów ze ścian w pomieszczeniach. Kolejną zaletą jest wieloletnia gwarancja na osuszanie budynków przy zastosowaniu poszczególnych urządzeń jest wytwarzanie mikroklimatu, który ma prozdrowotne właściwości dla zdrowia ludzi. Decydując się na zakup urządzenia do osuszania murów warto docenić polskich producentów, którzy każdorazowo wypuszczają na rynek sprawdzone produkty. Oczywiście posiadają one również potrzebne certyfikaty i atesty, dzięki którym spełniane są zasady zawarte w prawie budowlanym, krajowym i europejskim.