uprawa warzyw

Świeże warzywa to jeden z podstawowych składników zdrowej diety. Oczywiście najwięcej witamin mają te, które pochodzą ze sprawdzonego źródła. Marzysz o własnej ekologicznej uprawie warzyw? Jedyne czego potrzebujesz to przydomowa szklarnia ogrodowa. Zastanawiasz się, jaki model sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy.

Jakie warzywa można uprawiać w szklarni?

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się kompaktowe przydomowe szklarnie, które umożliwiają produkcję smacznych i zdrowych warzyw przez cały rok. Działanie szklarni ogrodowych skupia się na skutecznym zabezpieczeniu sadzonek przed negatywnym wpływem niesprzyjających czynników atmosferycznych (takich jak silny wiatr, promienie UV czy bardzo niskie temperatury), ptactwem oraz innymi szkodnikami, co zapewnia hodowanym roślinom komfortowe warunki do wzrostu niezależnie od pory roku.

Jesteś ciekaw, jakie warzywa nadają się do hodowania w przydomowej szklarni? Będą to przede wszystkim nowalijki, czyli różnego rodzaju sałaty, szpinak, roszponka, rukola, szczypiorek, rzodkiewka, pietruszka i cebula. Oprócz tego w szklarni standardowo można uprawiać pomidory, ogórki, paprykę, bakłażana, kalafior, kukurydzę, kalarepę, bataty itp. O ile rośliny przynależące do rodziny nowalijek doskonale radzą sobie w chłodnych warunkach, tak już pozostałe wymienione przez nas warzywa wymagają już specjalnego traktowania. O czym warto wiedzieć w tym przypadku to fakt, iż warunki szklarniowe przyspieszają plonowanie nawet o kilka tygodni.

Czym kierować się przy wyborze szklarni ogrodowej?

Planując zakup przydomowej szklarni do uprawy warzyw, szczególną uwagę należy zwrócić na materiał jej wykonania oraz sposób montażu. Na polskim rynku znajdziemy między innymi konstrukcje z folii, szkła, a także poliwęglanu. I to właśnie te ostatnie uchodzą za najlepsze rozwiązanie. Poliwęglan jest niebywale wytrzymały i trwały, a dodatkowo cechuje się wysoką izolacją termiczną.  Jeżeli chodzi o sposób montażu, to tutaj zdecydowanie wygrywają szklarnie przystosowane do samodzielnego złożenia, wyróżniające się prostym i szybkim montażem oraz demontażem, co pozwala na szybkie i bezproblemowe przeniesienie całej konstrukcji z jednego miejsca na drugie.

Tego typu przydomowe szklarnie ogrodowe posiada w sprzedaży między innymi firma Botanic, która oprócz standardowych modeli oferuje klientom również nowoczesne konstrukcje z otwartym dachem – model TULIPAN. Bogata oferta szklarni ogrodowych w znacznej mierze ułatwia dopasowanie konstrukcji pod kątem indywidualnych potrzeb.