dach

Dachy – trzeba przyznać, że nie są to elementy konstrukcyjne w naszych domach, na których estetykę zwracamy szczególną uwagę. Po kilku latach użytkowania dachów można jednak zauważyć, że ząb czasu swoje zrobił. Nawet jeśli nasz dach jest wykonany z bardzo wytrzymałych materiałów to jednak po jakimś czasie można dostrzec, że ich powierzchnia wymaga odświeżenia. Warto wówczas zdecydować się na malowanie dachów. Kraków jest jednym z miast, w którym obecnie bez trudu znajdziemy świetnych fachowców zajmujących się takimi zadaniami.

Poszczególne etapy malowania dachów

Bez względu na to, z czego wykonany jest nasz dach to musimy przed malowaniem zdecydować się na czyszczenie poszczególnych elementów, które zamierzamy pomalować. Od tej czynności zależy wiele, ponieważ źle wyczyszczony dach ciężko będzie nam pomalować i farba nie będzie do niego przylegać. Jeśli mamy do czynienia z dachem, który jest pokryty drewnianym gontem to dodatkowo musimy zadbać o właściwą impregnację drewna. Na preparatach do impregnacji nie należy za bardzo oszczędzać. Stosując dobrej jakości impregnat znacznie zwiększymy żywotność gontu i sprawimy, że farba będzie się dłużej utrzymywała.

W przypadku malowania dachów z blachy lub też blachodachówki trzeba koniecznie uwzględnić właściwości metali. Otóż pod wpływem ciepła blacha się rozszerza a z kolei na skutek zimna zaczyna się kurczyć. Brak możliwości wchłaniania farby to kolejny problem, przed którym stają specjaliści od malowania dachów. Żeby pomalować dach z blachy i zagwarantować długotrwały efekt to trzeba wybierać właściwe farby, które będą pracowały wraz z blachą.

Nowoczesne techniki przynoszą niezwykłe efekty

Do malowania dachów obecnie wykorzystuje się nowoczesny sprzęt. Coraz rzadziej dostrzegać można malarzy, którzy na dachach korzystają z drabin, puszek z farbą i pędzli. Na ten moment znacznie częściej dostrzegamy specjalistów, którzy wykorzystują sprzęt alpinistyczny oraz pistolety, którymi farba jest rozprowadzana po powierzchni dachu. Natryskowe techniki malarskie pozwalają na równomierne rozprowadzenie farby i docieranie do miejsc, do których nie dotrzemy pędzlem. Specjaliści wykorzystują również agregaty hydrodynamiczne, które wykorzystywane są do nakładania powłok antykorozyjnych. Takie powłoki stosuje się na dachach pokrytych blachą oraz blachodachówką. W przypadku dachów pokrytych gontem drewnianym również korzysta się z agregatów, ale służą one do nakładania impregnatu z odpowiednim, wybranym przez klientów kolorem. Dachy pokryte gontem bitumicznym również można impregnować, ale tutaj dodatkowo stosuje się preparaty zwalczające grzyby i pleśń.