woda

Woda otacza nas właściwie z każdej strony i przyzwyczailiśmy się już do tego, że korzystamy z niej na co dzień. Jednak scenariusz przewidujący niedobory wody pitnej staje się coraz bardziej realny. Odpowiedź na pytanie, dlaczego należy oszczędzać wodę, znajduje się poniżej.

Zasoby wody na świecie

Mogłoby się wydawać, że zasoby wody na naszej planecie są niewyczerpywalne ze względu na jej obieg. Poniekąd jest to słuszne przekonanie, ale nie w kontekście wody pitnej. 97% zasobów wodnych ziemi stanowi woda słona, która niestety nie nadaje się do picia. Z kolei woda pitna to tylko 1% tych zasobów i liczba ta pozostaje od lat niezmienna. Z wody pitnej korzystają nie tylko indywidualni użytkownicy, ale również gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa z wielu branż. Z uwagi na przyrost liczby ludności na świecie i coraz większe ilości wody, wykorzystywane w różnych sektorach gospodarki, wody pitnej zaczyna po prostu brakować.

Utrudniony obieg wody

Wbrew pozorom obieg wody na ziemi nie jest zjawiskiem stałym. Ocieplenie klimatu i wzrost liczby obszarów zagrożonych suszą sprawia, że podczas opadów do gleby nie trafia odpowiednia ilość wody. Wysokie temperatury sprawiają, że część opadów automatycznie wyparowuje, a pozostała część spływa strugami do rzek. Szacuje się, że tylko ⅓ wód opadowych wsiąka z powrotem w glebę. Dodatkowo źródła wody pitnej zaczynają wysychać lub są nadmiernie eksploatowane, co znacznie utrudnia ich odbudowę. W sytuacji, gdy pobór wody przewyższa dostępne zasoby, możemy mówić o jej niedoborze.

Wpływ ludzkości na zasoby wody pitnej

Niestety to człowiek w dużej mierze przyczynia się do kurczenia się zasobów wody pitnej na ziemi. Rozrastające się betonowe osiedla sprawiają, że retencja wody jest utrudniona. Niewystarczająca ilość terenów zielonych w miastach powoduje, że woda opadowa nie zatrzymuje się w glebie. Poważnym problemem jest także zanieczyszczenie wód odpadami przemysłowymi i komunalnymi, nawozami, środkami ochrony roślin, a nawet trującymi gazami. Oczyszczanie ścieków również stanowi problem w wielu częściach świata.

Czy w Polsce może zabraknąć wody?

Wydłużające się okresy suszy i zmiany klimatyczne już spowodowały widoczne rezultaty w naszym kraju. W centrum Polski w okresie letnim zaczyna brakować wody, a na mapach hydrologicznych zaznacza się coraz bardziej rozległe obszary suszy. Nasz kraj jest uzależniony od opadów atmosferycznych, a tych wydaje się z roku na rok być coraz mniej, zmieniła się także ich intensywność. Scenariusz przewidujący brak wody w niektórych częściach naszego kraju staje cię coraz bardziej prawdopodobny.

Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Pesymiści twierdzą, że na niektóre działania i tak jest już zdecydowanie za późno, jednak zawsze opłaca się oszczędzać wodę. Oszczędzanie wody wiąże się z bezpośrednimi korzyściami dla użytkowników indywidualnych, głównie finansowymi. Nasze oszczędzanie wody będzie miało również wpływ na przyszłe pokolenia, które mogą stanąć w obliczu braku wody niezbędnej do przeżycia. Zmiana codziennych nawyków pozwoli zaoszczędzić wodę i utrzymać jej zasoby na stałym poziomie. Wystarczy pamiętać o:

  • zakręcaniu wody podczas mycia zębów,
  • braniu prysznica zamiast kąpieli,
  • uruchamianiu wyłącznie naładowanej do pełna pralki i zmywarki,
  • wymianie cieknącej armatury sanitarnej,
  • korzystaniu z ekologicznych środków czystości (np. marki Ludwik Ekologiczny), które są biodegradowalne i nie wpływają negatywnie na wody powierzchniowe.