Golteria rozesłana

Każdemu miłośnikowi ogrodu zależy na tym, aby prezentował się on równie dobrze latem, jak i zimą. Z pomocą przychodzi krzewinka zimozielona, zwana również golterią rozesłaną, której liście idealnie zdobią podwórka, gdy spadnie śnieg. Dlaczego jeszcze warto mieć tę roślinę w ogrodzie?  Podpowiadamy.

Czym jest golteria rozesłana?

Z pewnością, każda osoba, która zajmuje się ogrodem bądź śledzi nowinki z branży słyszała o tej roślinie. Golteria to niewysoka roślina, która charakteryzuje się czerwonymi owocami. Swoim wyglądem na pierwszy rzut oka może przypominać borówkę brusznicy, głównie ze względu na kolor i wygląd owoców.

Rośliny te kwitną w lipcu oraz sierpniu i na samym początku wypuszczają pąki w kolorze białym, oraz różowym. Gdy przyjdzie zima, liście zmieniają kolor na bordowo czekoladowy i taką samą barwą zaczynają charakteryzować się ich przyrosty.

Golteria rozesłana jest bardzo uniwersalną rośliną, dzięki czemu hodowana może być w przydomowych rabatach, ale również w doniczkach oraz skrzyniach na balkonie.

Dlaczego golterię rozesłaną warto mieć w ogrodzie?

Pierwszym kluczowym powodem, dla którego golterię rozesłaną warto mieć w ogrodzie, są oczywiście jej  efekty ozdobne, które dodają uroku każdemu przydomowemu ogrodowi w trakcie zimy. Jest to odporna na mrozy krzewinka, a więc niestraszne są jej wysokie mrozy bądź ciągłe opady śniegu, dzięki czemu jest również bardzo łatwa w utrzymaniu. Roślina ta idealnie sprawdzi się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.

Patrząc na tę roślinę, warto, abyśmy nie widzieli tylko jej niezaprzeczalnego uroku, ale warto zdać sobie sprawę również z jej właściwości leczniczych. Liście golterii wykazują między innymi działanie przeciwzapalne, a lekarze stosują je do leczenia bólów mięśniowych oraz szkieletowych, zakażenia dróg oddechowych oraz do reumatoidalnych zapaleń stawów. Coraz częściej jej właściwości wykorzystywane są również przy zapaleniu prostaty, a także sprawdzają się przeciwgrzybicznie oraz przeciwbakteryjnie.

Gdzie można kupić golterię rozesłaną?

Zarówno nasiona, jak i sadzonki golterii rozesłanej kupimy w większości sklepów ogrodniczych, ponieważ są ogólnodostępne. Zasługują na szczególną uwagę, ponieważ nie są drogie. W sezonie nasiona tej rośliny możemy kupić również w marketach oraz sklepach budowlanych.