meble ogrodowe

Wakacje mają się ku końcowi, a coraz krótsze dni i niższe temperatury w nocy przypominają nam, że lato niestety też nie trwa wiecznie. Pomału przygotowujemy swoje ogrody na nadejście kapryśnej jesieni. Nie możemy zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu mebli ogrodowych. Jak należy przygotować meble ogrodowe na okres jesienno-zimowy? W co warto zainwestować? Podpowiadamy!

Czyszczenie po zakończeniu sezonu letniego

Podczas porządkowania ogrodu i jego przygotowań, aby przetrwał trudny okres jesienno-zimowy, nie można zapominać o meblach. Jeśli chcemy, by przetrwały kolejne sezony, ich użytkowanie było komfortowe, a estetyka wciąż cieszyła oczy, zacznijmy od czyszczenia.

Meble z tworzyw sztucznych powinny zostać pozbawione wszelkiego rodzaju zabrudzeń, które zbyt długo pozostawione na powierzchni mogą zaowocować trwałymi śladami. Jeśli usuniemy je jeszcze przed złożeniem i umieszczeniem w miejscu do przechowywania, podczas kolejnego lata nie sprawią nam przykrej niespodzianki.

W przypadku mebli wykonanych z tworzyw naturalnych należy przyjrzeć się, czy nie posiadają uszkodzeń. Dotyczy to przede wszystkim produktów z drewna. Jeśli są jakiekolwiek uszkodzenia, należy je naprawić, aby uchronić meble przed dostaniem się wilgoci i rozwojem pleśni czy też przed powiększaniem się obszaru uszkodzeń. W późniejszym czasie może się okazać, że meble są nie do odratowania.

Drewniane meble wymagają również impregnacji i konserwacji. To zabiegi, który należy powtarzać przed rozpoczęciem każdego sezonu letniego, jak i po jego zakończeniu.

Jak przechowywać meble ogrodowe?

Po zakończeniu sezonu letniego meble ogrodowe najlepiej schować w suchym i ciepłym miejscu. Dodatkowo warto im zafundować specjalne pokrowce ochronne, które można znaleźć w sklepie https://bazkar.pl/. Najlepiej kupić taki pokrowiec wraz z wybieranym kompletem mebli, aby mieć pewność, że będzie on dokładnie dopasowany i zagwarantuje szczelność.

Nie musimy się jednak martwić, jeśli po drodze kupowaliśmy kolejne meble ogrodowe. Wystarczy nabyć uniwersalny pokrowiec ochronny dopasowany pod względem rozmiarów, i gotowe! Sprawdzi się także klasyczna plandeka, której zwykle spore rozmiary pozwalają na zabezpieczenie nie tylko mebli ogrodowych, ale i np. dziecięcych zabawek bądź sprzętów, takich jak kosiarka.

Czy każdego typu meble ogrodowe wymagają pokrowca ochronnego?

Z reguły zaleca się zastosowanie pokrowca ochronnego na każdych meblach ogrodowych. To zwiększona gwarancja, że stół, krzesła czy fotele przetrwają jesień i zimę bez żadnych uszkodzeń. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami mebli technorattanowych i chcemy ich użytkować nawet przez cały rok, możemy to zrobić bez przeszkód.

Technorattan to bowiem specjalnie wzmocnione tworzywo sztuczne, które jest niezwykle odporne na warunki atmosferyczne oraz zabrudzenia. Nie wymaga zatem szczególnych warunków przechowywania, ale jeśli zależy nam na tym, by na meblach nie zbierała się wilgoć czy kurz, również możemy postawić na pokrowiec ochronny.

Czas pomyśleć o jesiennej aurze i zrobić porządki nie tylko na trawniku, wśród roślin i w domku narzędziowym, lecz również przygotować do przechowywania meble ogrodowe.