Deska kompozytowa

Taras z kompozytu drewna prezentuje się atrakcyjnie, ale jest wybierany przede wszystkim ze względu na wytrzymałość. Deski sprawdzają się nawet w zmiennych warunkach atmosferycznych panujących w naszym klimacie. Szczególne zagrożenie stanowią intensywne promienie słoneczne doskwierające w trakcie letnich miesięcy, kiedy ryzyko wystąpienia przebarwień jest stosunkowo wysokie. Jak producenci radzą sobie z tym niekorzystnym zjawiskiem? Przekonaj się.

Kompozyt drewna a promienie UV – czego można się spodziewać?

Taras kompozytowy cieszy się ogromną popularnością ze względu na swój unikatowy charakter. Niestety, atrakcyjny wygląd może ulec zmianie na skutek działania promieni słonecznych świecących intensywnie przez sporą część roku. Zmiany w wyglądzie tarasu są uzależnione od 3 czynników, a mianowicie:

– stopnia przezroczystości,

– rodzaju promieniowania UV,

– grubości, jaką ma deska kompozytowa.

 Aby deski kompozytowe były trwałe, a warunki atmosferyczne nie wpływały na ich wygląd, należy wybrać jeden z grubszych modeli, który charakteryzuje się brakiem przepuszczalności dla promieniowania ultrafioletowego. Na szczególną uwagę zasługuje także długość fali, gdyż warunkuje ona stopień zniszczeń oraz trwałość materiału używanego do wykończenia tarasu. To jeden z kluczowych parametrów, który biorą pod uwagę niemalże wszyscy producenci desek, co przekłada się na podniesienie stopnia wytrzymałości podłogi.

Taras z kompozytu drewna – jakie zabezpieczenia stosują producenci?

Jedną z metod produkcji desek kompozytowych jest  ekstruzja. Niestety, niewielu producentów decyduje się na taki sposób zabezpieczenia, dzięki któremu deska kompozytowa zyskuje cenne właściwości i jest jeszcze lepiej chroniona przed czynnikami atmosferycznymi. Ekstruzja polega na wprowadzeniu do zewnętrznej oraz wewnętrznej części tarasowej deski PVC tworzywa kompozytowego. Te nieskomplikowane czynności wpływają na uzyskanie zdecydowanie lepszej wytrzymałości.

Kompozyt drewna może powstać także, dzięki koekstruzji — ten sposób cieszy się zdecydowanie większą popularnością. Mowa o wypełnieniu środkowej części materiałem gorszej jakości niż ten znajdujący się na zewnątrz. Dla producentów oznacza to niskie koszty, ale dla użytkowników ryzyko blaknięcia tarasu.

Deski kompozytowe są chronione przy pomocy skutecznych filtrów UVA oraz UVB, dzięki którym następuje redukcja skutków ubocznych w postaci wyblakłych fragmentów podłoża. To  niekorzystny efekt działania promieni słonecznych.

Taras kompozytowy, który powstaje przy pomocy ekstruzji, minimalizuje widoczne efekty działania promieni UV, dlatego powierzchnia prezentuje się atrakcyjnie przez długi czas, a kolor jest jednolity. Na rynku dostępnych jest bardzo wielu producentów desek kompozytowych, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na metodę produkcji, która wpływa na długość użytkowania oraz wygląd tarasu. Należy sprawdzić także długość gwarancji – producent świadomy dobrej jakości swoich produktów, daje dłuższą gwarancję. Produkty najwyższej jakości oferuje EkoTeak  (https://ekoteak.pl) – czołowy polski producent kompozytu drewna.