Coraz więcej osób narzeka na rachunki za wodę i nic dziwnego – opłaty za usługi wodociągowe są coraz wyższe, a widmo problemów klimatycznych stale się powiększa. Naturze i naszemu portfelowi możemy pomóc za pomocą darów natury – deszczówki – w czym wesprą nas zbiorniki wody deszczowej.
Wady i zalety zbiorników wody deszczowej
Jak każde rozwiązanie, tak i nowoczesne próby wykorzystania deszczówki posiadają swoje plusy i minusy. Do zalet należą dobroczynne właściwości wody deszczowej na rozwój roślin i pomyślność w codziennych pracach domowych, np. myciu szyb czy praniu. Jest ona określana jako miękki typ wody, dzięki czemu na szybach i oknach nie pojawiają się smugi, a na pralkach nie osadza kamień. Zbiorniki wody deszczowej są jedynym gwarantem, iż jak najkorzystniej skorzystamy z deszczówki. Ponadto są wykonane z najlepszej jakości tworzywa sztucznego, które jest odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz promienie UV. Zbiorniki wody deszczowej są proste w montażu, a dekoracyjne egzemplarze wpływają na ładny wygląd ogrodu, co może zadowolić estetów. Największą wadą zbiorników jest ich wysoka cena, która waha się w kilku tysiącach złotych. Jest to jednak kwota jednorazowa, opierająca się na myśleniu długoterminowym. Pieniądze zaoszczędzone w wyniku mniejszych rachunków za wodę rekompensują pierwszą cenę.
Jaki zbiornik wody deszczowej?
W zależności od powierzchni naszej posesji oraz oczekiwań możemy dokonać wyboru pomiędzy nadziemnymi a podziemnymi zbiornikami wody deszczowej. Podziemne – jak nazwa wskazuje – znajdują się głęboko pod ziemią, zatem są niewidoczne, a ich pojemność wynosi przynajmniej 1000 l. Nie pełnią jednak takiej funkcji estetycznej jak zbiorniki nadziemne (opierające się na systemie rynnowym), w przypadku których Hurtownia Cetel dba o różnorodność stylów, kształtów i barw, a także nieustannie poszerza swój asortyment – oczywiście nie pomijając klasycznych zbiorników wody deszczowej. W przypadku nadziemnych zbiorników deszczówki warto mieć też na uwadze, że ich kolor adekwatny do koloru rynny wpływa pozytywnie na zmysł estetyczny. Jeżeli zbiorniki nie spełniają naszych oczekiwań lub nie wpasowują się w plan naszej posesji, warto zwrócić uwagę na nowsze – lecz wcale nie gorsze – rozwiązania, jak skrzynki rozsączające czy automatyczne systemy nawadniania. Pewne jest, że każdy z wymienionych sposobów może się poszczycić absolutnym zadbaniem o środowisko. Wszystkie możemy określić jako ekologiczne rozwiązania w systemach odprowadzania wód deszczowych.