budleja dawida

Budleja Dawida – Motyle krzewy (Buddleia davidii) są uprawiane ze względu na długie wiechy kolorowych kwiatów oraz ich zdolność przyciągania motyli i pożytecznych owadów. Kwitną wiosną i latem, ale naturalnie atrakcyjny kształt krzewu i zimozielone liście sprawiają, że krzew jest interesujący, nawet gdy nie kwitnie.

Te wytrzymałe rośliny tolerują różnorodne warunki i są odporne w strefach odporności roślin USDA od 5 do 9. Dowiedz się więcej o sadzeniu i pielęgnacji krzewów motyli.

Krzew motyli – sadzenie

Sadzenie krzaka motyla w optymalnym miejscu minimalizuje czas poświęcany na konserwację. Wybierz miejsce słoneczne lub częściowo zacienione, na którym gleba jest dobrze przepuszczalna. Gleba, która jest stale mokra, sprzyja gniciu. Sadzony na dobrej jakości glebie ogrodowej krzew motylkowy rzadko potrzebuje nawozu.

Daj swojemu krzakowi motyla dużo miejsca. Na etykiecie rośliny znajdziesz informację o dojrzałym rozmiarze wybranej odmiany. Chociaż krzewy motyli tolerują poważne przycinanie, aby zachować mniejszy rozmiar, możesz skrócić czas przycinania, sadząc je w miejscu z dużą ilością miejsca, aby roślina mogła rozwinąć swój naturalny rozmiar i kształt. Krzewy motyli osiągają wysokość od 6 do 12 stóp (2-4 m) i rozstawiają się na 4 do 15 stóp (4-5 m).

UWAGA: Krzew motyla uważany jest w wielu regionach za roślinę inwazyjną. Przed sadzeniem skonsultuj się z lokalnym biurem rozszerzeń, aby upewnić się, że roślina jest dozwolona w twoim obszarze.

Budleja – jak pielęgnować

Pielęgnacja krzewów motyli jest łatwa. Podlewaj krzew powoli i głęboko podczas długotrwałych okresów suszy, aby gleba wchłonęła wodę w głąb strefy korzeniowej.

krzew motyli budleja

Rośliny nie potrzebują nawożenia, chyba że rosną na ubogiej glebie. Nawozić 2-calową (5 cm) warstwą kompostu nad strefą korzeni lub zdrapać jakimś nawozem ogólnego przeznaczenia, jeśli chcesz wzbogacić glebę. Przykryj strefę korzeni 2- do 4-calową (5-10 cm) warstwą ściółki. Jest to szczególnie ważne w zimnym klimacie, gdzie korzenie wymagają zimowej ochrony.

Najbardziej pracochłonną częścią pielęgnacji krzewów motyli jest ślepota. Wiosną i latem niezwłocznie usuwaj zużyte skupiska kwiatów. Strąki nasienne rozwijają się, gdy na roślinie pozostają skupiska kwiatów. Kiedy strąki dojrzewają i wypuszczają nasiona, pojawiają się zarośnięte młode rośliny. Sadzonki należy jak najszybciej usunąć.

Młode krzewy, które są ścięte na poziomie gruntu, mogą pojawić się ponownie, dlatego należy usunąć korzenie wraz z wierzchołkiem wzrostu. Nie ulegaj pokusie przesadzania sadzonek do innych części ogrodu. Krzewy motyli to zwykle hybrydy, a potomstwo prawdopodobnie nie będzie tak atrakcyjne jak roślina macierzysta.

Budleja, możliwe problemy

Problemy z krzewami motylkowymi obejmują zgniliznę korzeni i sporadyczną gąsienicę. Sadzenie krzewu w dobrze przepuszczalnej glebie zwykle eliminuje ryzyko zgnilizny korzeni. Objawy to zażółcenie liści, aw ciężkich przypadkach zamieranie gałązek lub łodyg.

Za każdym razem, gdy hodujesz roślinę, która przyciąga motyle, możesz spodziewać się gąsienic. W większości przypadków uszkodzenia są minimalne i będziesz musiał stanąć blisko krzewu, aby je zauważyć. Najlepiej zostawić gąsienice w spokoju, chyba że ich aktywność żywieniowa spowoduje znaczne uszkodzenie krzewu.

Chrząszcze japońskie czasami żywią się krzakami motyli. Stosowanie środków owadobójczych do zwalczania chrząszczy japońskich jest zwykle nieskuteczne i bardziej prawdopodobne jest zniszczenie wielu pożytecznych owadów przyciąganych do krzewu niż chrząszczy. Użyj pułapek i ręcznie zbieraj owady, a trawnik zaatakuj pod kątem pędów, które są larwami chrząszczy japońskich.