Berberys

Berberysy to jedna z roślin, które uwielbiamy mieć na swoich ogródkach działkowych. Te krzewy bardzo ładnie się prezentują, a dodatkowo są dość łatwe w pielęgnacji. Co warto wiedzieć o berberysach? Jak właściwie je uprawiać?

Berberysy w Twoim ogrodzie

Uprawa berberysów należy do łatwych zadań, ponieważ te krzewy bardzo dobre znoszą każde warunki. Prawdą jest, że rosną w każdej glebie, a dodatkowo nie potrzebują dużej ilości słońca. Berberysy wyglądają pięknie bez dużego nakładu pracy. Właśnie ta cecha sprawia, że są tak bardzo lubiane przez działkowiczów.

Jedyną rzeczą, której nie lubi berberys jest zbyt mokre podłoże. Jeśli ziemia jest zbyt wilgotna, krzew traci intensywny kolor, a jego liście często opadają. Najlepsze warunki dla berberysów to:

  • słoneczne lub częściowo zacienione miejsce
  • średnio wilgotna ziemia
  • lekko kwaśna gleba

Berberysy – jaki gatunek wybrać?

Berberysy są idealne do każdego ogrodu. Wszystko ze względu na duże zróżnicowanie gatunkowe. Znajdziemy je w różnych kolorach i kształtach. Do wyboru mamy:

  • berberys okrywowy karłowaty 
  • małe drzewka 
  • krzewy

Właśnie taki podział sprawia, że sprawdzą się w każdym ogrodzie. Dodatkowo ich kwiaty kwitną w wielu ciepłych barwach, od żółci do ciemnej czerwieni.

Warto zdecydować się na zimozieloną roślinę, której liście pozostają na drzewku przez cały rok. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu na grabieniu działki.

Właściwości berberysów 

Chociaż wielu ten fakt dziwi, berberysy posiadają wiele cennych właściwości. Ogrodnicy często dziwią się, że na swoich ogródkach posiadają roślinę o tak szerokim zastosowaniu. Oto kilka z możliwości:

  • w medycynie – o berberysie mówi się, że jest lekiem na różnego rodzaju problemy żołądkowo-wątrobowe. Jest to roślina, która idealnie sprawdza się przy chorobach takich jak nadciśnienie, ponieważ skutecznie obniża ciśnienie krwi i ilość szkodliwego cholesterolu. Warto wspomnieć również o niesamowitym działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. 
  • w przemyśle spożywczym – owoce berberysu są popularne szczególnie w gronie naszych babć, które bardzo często robiły przetwory z wykorzystaniem “małych jagódek”. Nadają się one również jako przyprawa. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C, skutecznie leczą zapalenie pęcherza i wzmacniają organizm
  • w ogrodzie – berberys wygląda naprawdę zjawiskowo i swoje zastosowanie odnajduje głównie w roli ozdobnej w ogrodach. Pięknie wygląda w formie żywopłotu. Dzięki temu, że jest zielony przez cały rok, możemy cieszyć się jego urokiem nawet podczas zimy. 

Berberys – popularne choroby 

Berberys to roślina, która trzeba pielęgnować i doglądać. Mszyce uwielbiają te rośliny, dlatego jeśli zauważymy, że zjadają one nasz krzew powinniśmy niezwłocznie zareagować. Innymi niebezpiecznymi dla berberysu chorobami są powodowana przez grzyby rdza zbożowa, a także mączniak prawdziwy. Konkretne zagrożenia są jednak częściej zauważane u konkretnych odmian tej rośliny.

Ze względu na stosunkowo łatwą uprawę, a także mnogość odmian do wyboru, berberys powinien znaleźć się w ogrodzie każdego miłośnika roślin. 

Autor artykułu: DeboweTarasy.pl