Oświetlenie ogrodu może sprawić, że przestrzeń nie tonie w mroku. Wówczas można łatwiej poruszać się po ogrodzie, zachowując przy tym bezpieczeństwo. Dzięki oświetleniu w ogrodzie można przebywać nawet po zachodzie słońca, kiedy temperatura powietrza sprzyja relaksowi na zewnątrz.
Jakie oświetlenie do ogrodu?
Oświetlenie ogrodowe powinno spełniać szereg parametrów technicznych. Musi to być przede wszystkim oświetlenie wykonane z wytrzymałych i mocnych materiałów. Powinny być odporne na mechaniczne urazy, niskie i wysokie temperatury, a także wilkot czy podmuchy wiatru. Istotne jest zatem szczelność opraw. Producenci podają dwucyfrowe symbole w postaci kodu IP, który informuje jaki jest poziom ochrony oprawy między innymi przed wnikaniem pyłu oraz cieczy. Istotna jest także klasa ochronności lamp, która jest oznaczana cyfrą rzymską i odnosi się do izolacji elektrycznej. Najczęściej lampy ogrodowe posiadają drugą lub trzecią klasę ochronności. Natomiast w przypadku chęci zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych oświetlenia ogrodowego należy wybiera się oprawy, gdzie można stosować energooszczędne źródła światła. Istotnym elementem jest także samo wzornictwo lamp, które musi współgrać z architekturą ogrodową, ale także stylem domu. Zatem kolorystyka oraz rodzaj materiałów ma duże znaczenie. Natomiast kształt oraz forma lamp bezpośrednio decydują o końcowych efektach świetlnych.
Najczęściej wybierane oświetlenie ogrodowe
Najczęściej w ogrodach ustawione są słupki i latarnie, które dostępne są na rynku w różnych wielkościach. Idealnie sprawdzają się między innymi podczas podświetlania ciągów komunikacyjnych, takich jak wjazd do garażu czy też ścieżki ogrodowe. Inną możliwością jest zakupów plafonów oraz kinkietów, które można mocować na elewacji budynku lub na okapie. Wówczas dodatkowo podkreśla się walory architektoniczne domu. Wybierając reflektory można sterować strumieniem światła. Najczęściej reflektory wybierane są do podkreślenia najbardziej efektownych fragmentów ogrodu. Potrafią wydobyć zmroku bardzo ciekawe detale, a także efektowną szatę roślinną. Popularne są także oprawy najazdowe, które chowa się całkowicie w podłożu. Wyróżniają się prostym światłem skierowanym ku górze. Można z ich pomocą wytyczyć bieg wjazdu na posesję czy też ścieżki ogrodowej. Jeżeli chodzi o stosowane źródła światła mogą być to zarówno żarówki, świetlówki czy żarówki halogenowe. Często wybierane są również diody LED. Inną możliwością pobierania oświetlenia do domu jest zakup lampek solarnych. Są bardzo tanie, a jednocześnie niezwykle trwały i efektowne.
Montaż oświetlenia ogrodowego wykonuje firma ZieloneChwile.pl