Kiedyś zupełnie naturalne było to, że osoby posiadające przydomowe ogródki, hodowały w nich warzywa i owoce. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet, jednak mimo wszystko, z czasem coraz częściej decydowaliśmy się na adaptację swoich ogrodów do celów rekreacyjno-wypoczynkowych. Grządki zostały zastąpione przez równo przystrzyżone trawniki, a drzewa owocowe przez kwiaty i krzewy ozdobne. Obecnie można zauważyć wzmożone zainteresowanie tematyką domowej uprawy warzyw i owoców.
Jak wykorzystać przydomowy ogród?
Własny ogród to coś niezwykle wartościowego. Można go wykorzystać na wiele różnych sposobów, tworząc ogrodową strefę wypoczynku, w której zrelaksujemy się po ciężkim dniu lub urządzimy spotkanie w gronie rodziny, lub znajomych. Inną opcją jest stworzenie prywatnej strefy SPA na świeżym powietrzu poprzez instalację jacuzzi ogrodowego lub basenu. Kolejną propozycją jest uprawa różnego rodzaju roślin. Własny kawałek ziemi to mnóstwo ciekawych pomysłów, a wiele z nich można znaleźć w internecie, gdyż ogród to cała seria artykułów na kedu.pl. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na to, jak wykorzystać swój ogród, to warto poszukać inspiracji na blogach, stronach internetowych oraz w serwisach poświęconych tej tematyce. Wróćmy jednak do kwestii hodowli warzyw i owoców.
Jakie warzywa sadzić w przydomowym ogródku?
Do hodowli własnych owoców i warzyw należy się odpowiednio przygotować. Aby uzyskać dorodne plony, nie wystarczy zaorać części trawnika, wysypać w to miejsce ziarna i podlać wodą. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce. Powinno być ono ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Niezwykle istotną kwestią jest żyzność gleby, dlatego w przypadku słabej jakości gruntu, warto dokupić odpowiednią ilość ziemi ogrodowej i ewentualnie nawozu. Miejsce, w którym będziemy siać lub sadzić, musi być przekopane i odchwaszczone.
W przydomowych ogródkach najczęściej hodowane są warzywa z następujących grup:
– cebulowe,
– strączkowe,
– rzepowate,
– psiankowate,
– liściowe,
– kapustne,
– dyniowate,
– korzeniowe.
Jeśli chcemy cieszyć się plonami jak najdłużej, czyli nawet od wiosny do jesieni, warto wybierać warzywa o długim okresie wegetacyjnym. Najlepszym rozwiązaniem jest więc uprawa co najmniej kilku gatunków roślin o różnym terminie dojrzewania. Do warzyw o długim okresie wegetacyjnym zaliczamy buraki, pietruszkę korzeniową oraz marchew. W domowej uprawie świetnie sprawdza się jarmuż, którego zbiory można prowadzić nawet zimą. Bardzo popularnymi warzywami w kontekście hodowli przydomowej są także pomidory, ogórki gruntowe, cukinia, dynia, rzodkiewka, oraz kalarepa.
Jakie owoce sadzić w ogrodzie?
Chyba nie ma nic smaczniejszego, niż świeże owoce zebrane ze swojego ogrodu. Hodując je samodzielnie, mamy pewność, że nie są one niczym opryskiwane, co jest bardzo istotną kwestią. Do owoców najczęściej uprawianych w ogrodach należą:
– agrest,
– truskawki,
– borówka amerykańska,
– porzeczki,
– poziomki,
– jabłka,
– gruszki,
– brzoskwinie.