czosnek

Jedną z najciekawszych roślin w naszych ogrodach jest czosnek ozdobny. Jego popularność jest związana z nietypowym pokrojem. Posiada on rozetę liści przyziemnych, które są niezwykle ozdobne i dochodzą do sporych rozmiarów. Łodyga natomiast jest bardzo długa. Może osiągać nawet 150 centymetrów. Na jej szczycie znajduje się kwiat czosnku o kulistym kształcie. Składa się on z drobnych gęsto ułożonych kwiatuszków.

Feeria barw

Czosnki ozdobne charakteryzują się niesamowitą różnorodnością kolorystyczną w zależności od odmiany. Przyjmują niezwykłe odcienie fioletu, purpury czy koloru niebieskiego. Są też gatunki o białym kolorze. Niezwykłą właściwością tej rośliny jest jej odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a nawet mróz. Kwitnienie zaczyna w czerwcu, a kwiat utrzymuje się całe lato. Dopiero wczesną wiosną zaczyna się proces zamierania.

Od olbrzyma do karła

Gatunki czosnku o przeznaczeniu ozdobnym są bardzo liczne. Kiedy jest mowa o tej roślinie w wersji ogrodowej, to zazwyczaj chodzi o czosnek olbrzymi. Ale w ogrodzie można też spotkać czosnek białawy. Tę odmianę często wykorzystuje się na bukiety. Zwłaszcza po wcześniejszym ich zasuszeniu. Czasami można też spotkać czosnek ozdobny o odmianie złotej lub złocistej, która jest zwana czosnkiem południowym. Ten rodzaj rośliny posiada drobne kwiatki, za to najbardziej skupione. Dlatego też wygląda niezwykle efektywnie. Rzecz ciekawa – istnieją też karłowate wersje czosnku ozdobnego. Osiągają one jedynie 20-25 centymetrów wysokości i wyglądają jak miniaturki swoich olbrzymich kuzynów.

Zakupy przez Internet

Jako roślina cebulowa czosnek w takim właśnie kształcie jest sadzony do ziemi w celu zakorzenienia się i rozrostu. Przypomina nasz tradycyjny czosnek, który służy za dodatek do kiszenia ogórków. Każda zasadzona cząstka ma możliwość wyposzczenia rozetki, dlatego tak gęsto się rozrasta. W celu zakupu odpowiedniego materiału do zasadzenia możemy skorzystać z usług najbliższego sklepu z tego typu asortymentem lub zamówić go przez Internet. Jest to dość bezpieczny sposób w porównaniu z innymi roślinami cebulowymi. Czosnek ozdobny bardzo rzadko zapada na choroby grzybowe dlatego możemy być spokojni jeśli chodzi o transakcje tego typu.

Czosnek w wersji ozdobnej jest polecany do różnego typu ogrodów. Jest rośliną niezwykle dekoracyjną i bardzo kolorową. Każdą odmianę cechuje wyjątkowe zabarwienie kwiatków, które wyrastają na gigantycznej łodydze. W kompozycji z niższymi kolorowymi roślinami będzie stanowić niezwykle uroczy bukiet ogrodowy i długo będzie cieszył nasze oczy.