Łuparka hydrauliczna do drewna

Kiedy trzeba przygotować dużo drewna opałowego na zimę (na przykład dla dużej rodziny), rąbanie drewna zwykłą siekierą jest dość żmudnym i uciążliwym zajęciem. Zwłaszcza jeśli drewno jest wilgotne i trudne w obróbce. Zdarza się to często, zwłaszcza jeśli kłody nie były odpowiednio przechowywane. W takich przypadkach najlepiej jest skorzystać z hydraulicznej łuparki do drewna

Łuparka hydrauliczna: plusy i minusy

Hydrauliczna łuparka znacznie ułatwia przygotowanie drewna na zimę. Taka łuparka ma wiele zalet. Jest przede wszystkim mobilna. Łuparka hydrauliczna nieprzeznaczona do celów przemysłowych jest bowiem lekka. Możesz ustawić różne tryby mocy i zmieniać je w zależności od drewna, z którym musisz pracować. Tasak wyposażony w silnik elektryczny nie zużywa dużo energii elektrycznej. Wiele modeli przemysłowych ma nawet specjalny tryb oszczędzania energii, który zapobiega nagłym skokom napięcia w sieci podczas korzystania z urządzenia. Sprawdź łuparki do drewna na alltech-shop.eu.

Tasak elektryczny można podłączyć do dowolnego gniazdka o standardowym napięciu 220 woltów. Jeśli jednak przewód nie jest wystarczająco długi, może być potrzebny dodatkowy przedłużacz lub adapter. Podczas pracy z łuparką hydrauliczną należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo.

Włącz zasilanie dopiero w momencie, gdy kłoda jest już zamocowana na maszynie i zaciśnięta między dwoma łącznikami. Podczas pracy łuparki hydraulicznej w żadnym wypadku nie należy sięgać do noży, które automatycznie tną kłodę na kawałki. Jeśli masz wrażenie, że kłoda leży nierówno, w żadnym wypadku nie powinieneś jej poprawiać przy włączonym prądzie. Najpierw musisz wyłączyć zasilanie i poczekać, aż noże się zatrzymają. Dopiero wtedy kłoda może zostać wyprostowana lub usunięta z maszyny.

Nie używaj hydraulicznej łuparki do drewna w stanie nietrzeźwym lub nieodpowiedniego napięcia do podłączenia. Łupana kłoda musi być mocno przymocowana do maszyny i nie może „jeździć” w różnych kierunkach. Wszelkie prace związane z naprawą lub wymianą części zamiennych należy wykonywać dopiero po wyłączeniu zasilania.

Ci pracownicy korzystają z łuparek hydraulicznych!

Łuparka hydrauliczna przygotuje drewno opałowe na tydzień ogrzewania przeciętnego domu w 3 godziny. Łuparka do drewna rozłupuje drewno bez użycia siły fizycznej. Wszystko, co musimy zrobić, to włożyć kłodę i uruchomić urządzenie. Podział kłody dokonuje się automatycznie. W tych modelach wykorzystywana jest energia sprężonego płynu. Dzięki temu klin wbija się w kłodę z wielką siłą: nawet modele przeznaczone do użytku domowego wytwarzają nacisk 4-6 ton. Wszystkie hydrauliczne łuparki mają podobny układ hydrauliczny:

  • Silnik uruchamiający pompę. Ta pompuje olej.
  • W zamkniętej przestrzeni cylindra olej wytwarza ciśnienie, które wydłuża trzpień. Z kolei pręt przesuwa kłodę na tasak, aż do jego zatrzymania. Ciśnienie gwałtownie rośnie i koncentruje się w jednym punkcie – na kłodzie. Ta rozpada się i gładko rozdwaja.
  • Po rozłupaniu otwiera się nowa tuleja rozdzielacza hydraulicznego i olej z cylindra wraca do zbiornika, a trzpień wraca do swojego pierwotnego położenia.

Jeśli łuparka nie może obsłużyć kłody, uruchamiany jest zawór bezpieczeństwa. Jeśli to nie pomoże, a kłoda się nie rozłupuje, pień jest cofany, aby zapobiec złamaniu. Oczywiście układ hydrauliczny może różnić się w zależności od łuparki do drewna, mieć mniej lub więcej podsystemów, lub systemów zabezpieczających. Należy pamiętać, że jeśli łuparka jest ustawiona w pionie, pień nie przesuwa kłody, ale obniża klin. Wszystkie hydrauliczne łuparki do drewna mają takie zalety jak:

  • Wydajność.
  • Bezpieczeństwo pracy.
  • Proste sterowanie.

Inne zalety i wady zależą od modelu wybranej łuparki. Te mechaniczne mają poważne wady, w porównaniu do łuparek hydraulicznych. Stożkowe łuparki są zawodne i niebezpieczne. Silnik obraca tasak w kształcie stożka. Osoba obsługująca kieruje kłodę na stożek, który jest wkręcany w drewno, aż się rozłupuje. Z powodu bliskiego kontaktu stożek lub kłoda może nas zranić. Jeśli kłoda nie będzie prowadzona prawidłowo, łuparka pęknie. W zębatce silnik obraca wał. Operator opuszcza dźwignię, szyna opada na wał i natychmiast wyrzuca ją w kierunku kłody. Kłoda pęka po uderzeniu w tasak. Oczywistą wadą jest niski poziom bezpieczeństwa, kłoda leci na boki i może nas zranić.

Dlatego hydrauliczne łuparki do drewna są najlepszym zakupem do użytku domowego lub przemysłowego. Są łatwe w obsłudze – wystarczy zamontować kłodę, nacisnąć przycisk lub dźwignię. Kłoda rozłupuje się płynnie i bez kontaktu człowieka, co zwiększa bezpieczeństwo. Siła układu hydraulicznego jest kolosalna, sięga 4-20 ton. Dlatego łuparka do drewna pracuje z różnymi gatunkami drewna i przy dużych prędkościach.