Często zdarza się, że podczas remontu chcielibyśmy umieścić zlew lub umywalkę w innym miejscu. Czasem modyfikacja jest na tyle poważna, że wymaga przebudowy całej instalacji. W czasie kontaktu z dobrym hydraulikiem, posługuje się on pojęciem punktu hydraulicznego i na tej podstawie opiera on wycenę swojego dzieła. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym jest punkt hydrauliczny, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Punkt hydrauliczny w pigułce
Usuwanie lub modyfikacja punktów hydraulicznych często znajduje się w ofercie specjalistów. Jest to także pojęcie z którym spotkasz się podczas przebudowy swojego domu lub mieszkania, w momencie kiedy chcesz zmienić miejsce docelowe sanitariów takich jak umywalka czy brodzik. Punktem hydraulicznym nazwiemy miejsce, w którym instalacja podłączona jest do urządzenia. Warto wiedzieć na czym to dokładnie polega, aby upewnić się, że specjalista, którego zatrudniamy, wykonuje dobrze swoją usługę.
Ile kosztuje punkt hydrauliczny?
Warto znać definicję tego pojęcia, aby po rozmowie ze specjalista upewnić się, że dobrze zrozumieliście swoje intencję. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza podczas wyceny projektu. Często cenniki firm hydraulicznych opierają się w znacznej mierze np. na ilości takich punktów do przyłączenia, a w momencie, kiedy ich liczba nie zostanie doprecyzowana, rachunek może nas zaskoczyć. Pod tym kątem powinniśmy również porównywać oferty poszczególnych firm, aby wybrać tę najbardziej opłacalną. Oczywiście na koszt usług może wpływać wiele czynników, niekoniecznie związanych z ilością możliwych połączeń, takie jak lokalne warunki cenowe. W większych miastach mogą być one wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Czasem na wycenę wpływa również dzielnica naszego miasta. Dla przykładu usługi hydraulika we Wrocławiu na Grabiszyńskiej mogą być wyższe niż hydraulika we Wrocławiu w Leśnicy czy hydraulika we Wrocławiu Jagodno.
Jak wygląda podłączenie do punktu hydraulicznego?
Najczęściej za jeden punkt hydrauliczny uznaje się połączenie do poszczególnych sanitariów, takich jak grzejnik, umywalka czy piec. Wówczas do niezbędnych prac zalicza się podłączenie rur do instalacji, uzyskanie dostępu do wody oraz często podłączenie kanalizacji oraz cyrkulacji. Wówczas prace instalacyjne przy jednym z takich urządzeń liczone są jako jedna usługa. Najprościej mówiąc – wycenia się usługę na podstawie ilości sanitariów.
Niekiedy jednak zdarza się, że wycena opiera się na liczbie miejsc przyłączenia. W przypadku zlewu czy umywalki będą to trzy punkty:
- Ciepła woda
- Zimna woda
- Odpływ
Ma to swoje uzasadnienie w tym, że często przed podjęciem pracy przez hydraulika, większość instalacji jest już wykonana. Mając gotową kanalizację, fachowcy wówczas wybierają rozliczenie z instalowanych przyłączeń, które bywa bardziej opłacalne dla klienta. W sytuacji demontażu widełki cenowe mogą być niższe, gdyż jest to zdecydowanie łatwiejsza operacja. Jednak niezależnie od tego z jakich usług chcesz skorzystać, warto już na wstępie przedstawić swoją wizję oraz projekt wykonawcy, aby skonsultować z nim całość. Może się okazać, że nasza propozycje jest niemożliwa do realizacji, a dobry fachowiec zaproponuje alternatywne rozwiązanie.
Punkt hydrauliczny – podsumowanie
Decydując się na modyfikacje tego typu w swoim domu, warto znać podstawowe pojęcia, aby podczas rozmowy ze specjalistą wiedzieć dokładnie czego oczekujemy. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnych porozumień i niejasności w przypadku ceny. Warto wiedzieć, że poszczególne ceny mogą być płynne oraz dobierane indywidualnie, a także ulec zmianie pod wpływem losowych czynników. Warto wobec tego przeprowadzić dokładny wywiad z hydraulikiem w celu dokładnej interpretacji oferty.
Źródło zdjęć: freepik.com