Właściciel przepięknych źdźbeł wypełnionych gąbczastym wnętrzem. Posiadasz zjawiskowych liści mieniących się w promieniach słonecznych. Barwna roślina, która tworzy imponujące kępy, sięgające na około 2,5 metra. Zwycięzca Konkursu Roślin Nowości na międzynarodowej wystawie „Zieleń to Życie”. O czym tu mowa?
Memory w ogrodzie
Miskant „Memory” chiński to jedna z największych traw ozdobnych tego gatunku. Odmiana charakteryzuje się tym, że podczas kwitnienia kształtem przypomina fontannę (stąd jej potoczna nazwa „trawa fontannowa”). Jej długie liście, które zwężają się ku wierzchołkom i są nieco łukowato wygięte, pokrywa wyraźny nerw główny.
W lecie z fontanny zjawiskowych liści miskanta „Memory” wyłaniają się kwiatostany (strzeliste i wiechowate). Kwiatostany na jesieni przypominają pióropusze w srebrzysto-jedwabistym odcieniu. Gdy słońce spowija ogród, w którym znajduje się miskant chiński „Memory”, oczom ukazuje się widok niemal, jak z bajki. Padające na roślinę promienie słoneczne całkowiecie zmieniają perspektywę i ukazują miskanta, jako twór nie z tej ziemi.
Tak w wielkim skrócie i nieco poetycko przedstawilismy urokliwy wygląd miskanta chińskiego z odmiany „Memory”. Niech jednak nie zmyli was bajkopisarstwo. W rzeczywistości, aby roślina prezentowała się tak, jak to opisaliśmy nieco wyżej, należy o nią odpowiednio zadbać. Opieka w przypadku roślin stanowi podstawę do tego, by roślina była zdrowa. Spokojnie, miskant chiński „Memory” jest prosty w uprawie i dość łatwy w pielęgnacji. Nie będziecie mieć więc większego problemu z uczynieniem Waszego ogrodu, jak z bajki.
Uprawa miskantów
Oprócz niskich wymagań i łatwej pielęgnacji omawiana roślina ma również niskie koszty utrzymania. Te cechy sprawiają, że jest ona popularna i wciąż zyskuje nowe pozytywne opinie. Nie bez powodu miskant „Memory” został laureatem nagrody „Zieleń to Życie” kilka lat temu.
Nie ma większych wymagań, co do stanowiska tego typu miskanta. Możecie sadzić go zarówno w otoczeniu miejskiej architektury, w pobliżu wodnych zbiorników (np. sadzawka), w nowoczesnych strefach publicznych, jak i w rustykalnych ogrodach angielskich. Do prywatnej posesji wprowadzą nieco orientalnego klimatu.
Miskant chiński odmiana „Memory” lubi żyzne oraz umiarkowanie wilgotne gleby. Lekko kwaśne. Z odczynem obojętnym. Jak kto może. Gleba musi być umiarkowanie wilgotna – to ważne, ponieważ sprzyja bujnemu wzrostowi kęp. Jeżeli chodzi o promienie słoneczne, to powinno być go dość sporo. Miskanty preferują ciepłe i słoneczne stanowiska (tak jak większość traw ozdobnych).
Chylę czoła zwycięzcy
„Memory” to ta odmiana, która dobrze znosi mróz. Warto tutaj jednak pamiętać, aby w pierwszym roku życia rośliny, zabezpieczyć ją przed największymi przymrozkami jesienią, zimą i wczesną wiosną. Jak wiecie zimy w Polsce coraz ostrzejsze, dlatego warto pomyśleć również o przyjaciołach roślinach.
Podstawę kęp warto w takim wypadku zabezpieczyć mieszanką słomy, liści, trocin oraz kory – lub warstwą któregoś z podanych materiałów. Po przezimowaniu należy usunąć zabezpieczenie oraz obciąć nieestetyczne pędy nisko przy ziemi. Jeżeli gleba, którą posiadacie, jest zasolona lub dość mocno zanieczyszczona – nie szkodzi. Wiemy już, że miskant chiński wykazuje dużą tolerancję na tego typu czynniki.