Zawory membranowe i kątowe z tworzyw sztucznych

Funkcjonalny element zamykający to podstawa w instalacjach hydraulicznych wszelkiego rodzaju. Większość z nas przyzwyczajona jest do tego, że to stal nierdzewna stanowi podstawowy materiał korpusu zaworów. Jednak w dzisiejszych czasach układy oparte na PVC (polichlorek winylu) zyskują coraz więcej popularności. Poniżej opisujemy poszczególne zawory membranowe i kątowe wraz ze specyfiką ich zastosowania.

Dlaczego PVC?

To tworzywo, które ma bardzo szerokie możliwość zastosowania. Powstaje w różnych odmianach, jednak o jego wyborze świadczy kompleks właściwości użytkowych. Jest bowiem bardzo wytrzymałe na wysokie temperatury i odporne na korozję. Nie bez znaczenia jest także zdolność do pracy z mediami o wysokiej agresywności chemicznej. Moduły hydrauliczne ze stali nierdzewnej mogą oddawać do cieczy mikroskopijne drobiny metalu, podczas gdy dobrej jakości PVC nie zanieczyszcza płynów w żaden sposób. Cechy termoplastyczne natomiast pozwalają na łatwiejszą produkcję bardziej złożonych układów, które do tego będą praktyczne w zakresie konserwacji. To wszystko w cenie dużo mniejszej, niż to zwykle możemy zobaczyć przy elementach wykonanych z metali. Choć PVC ma też swoje minusy, które wykluczają to tworzywo w pewnych sytuacjach, nie ulega wątpliwości, że dziś trudno o lepszą alternatywę do standardowych zastosowań zarówno w przemyśle, jak i użytku domowym.

Zawory z membraną

Elastyczny polimer to podstawowy materiał membrany. Znajduje się ona wewnątrz korpusu, którego głównym zadaniem jest regulacja i odcinanie przepływu płynu w instalacjach hydraulicznych. Obie te funkcje są możliwe dzięki temu, że materiał uszczelnienia zmienia swoją pozycję. Wykonuje się to zwykle ręcznie poprzez ugięcie membrany w stronę korpusu. Kontrola światła przelotu pozwala precyzyjnie określić stopień przepływu. Co interesujące, podczas pracy ciecz znajdująca się w instalacji ma kontakt jedynie z polimerem i korpusem PVC. Wszelkie elementy ruchome są świetnie odizolowane od płynu.

Zawór membranowy z siłownikiem

Pokrętło ręczne na zaworach z PVC jest bardzo łatwe w użytkowaniu. Zamontowanie siłowników elektrycznych lub pneumatycznych pozwala jednak na zautomatyzowanie procesów kontroli nad przepływem danej substancji w rurach. Ma to znaczenie zwłaszcza w miejscach, gdzie instalacja jest skomplikowana. Liczne zawory mogą wówczas znaleźć się na trudno dostępnych pozycjach. Zastosowanie sterowania komputerowego pozwala na precyzyjną regulację wszystkich siłowników jednocześnie, co stanowczo poprawia wydajność całego układu. Może to być istotne również w sytuacji kryzysowej, gdy w trybie pilnym trzeba odciąć dopływ cieczy na danym odcinku.

Zawór kątowy / skośny

Tego typu urządzenie jest prostsze niż zawór, w którym znajduje się membrana. Jego zastosowanie polega przeważnie na połączeniu przewodów wodociągowych z danym elementem sanitarnym jak na przykład umywalka czy zbiornik do magazynowania wody. Zawór skośny jest tak zaprojektowany, aby regulacja dopływu mogła być tak prosta, jak to tylko możliwe. Często służą do tego tzw. grzybki. Większość tego typu urządzeń posiada atesty PZH, które kwalifikują je do pracy z systemami wody pitnej.

Powyżej przedstawiliśmy tylko najbardziej podstawowe informacje. Więcej detali à propos budowy poszczególnych zaworów membranowych i kątowych z PVC – w tym związanych z nimi atestów – można znaleźć na stronie https://budmech.pl/obszary-dzialalnosci/systemy-rurowe/produkty/systemy-z-pvc-u/zawory-membranowe-i-katowe/.