Uprawa bylin wieloletnich

Byliny wieloletnie to grupa roślin, która wyróżnia się wieloma zaletami. Jedną z najbardziej cenionych przez ogrodników cechą, stanowiącą o ich popularności, jest umiejętność dostosowania się do niemal każdych warunków oraz bardzo duża różnorodność gatunkowa. Planujesz obsadzenie ogrodu bylinami? Sprawdź, o czym należy pamiętać decydując się na uprawę bylin wieloletnich?

Wśród bylin wieloletnich znajdziesz szeroki wachlarz gatunków i odmian, dzięki czemu wybór odpowiadającego Ci pokroju, wybarwienia, czy wielkości roślin, nie będzie problemem. Co więcej, możesz również wybierać pomiędzy różnymi terminami kwitnienia. Jeśli więc zależy Ci na aranżacji, która będzie rozwijała się wciąż na nowo w miarę zmieniających się pór roku – postaw na byliny wieloletnie.

Czym kierować się wybierając byliny wieloletnie?

Mimo że byliny są roślinami o dużej odporności i zdolnościach adaptacyjnych, to warto poznać kilka podstawowych zasad uprawy, które określają, jakie gatunki sprawdzą się w konkretnych warunkach.

Zapotrzebowanie na światło

Znaczna grupa bylin preferuje duże nasłonecznienie i miejsca ze stałym dostępem do światła naturalnego. Przykładem są gatunki, którymi można obsadzić skalniaki lub miejsca na otwartej przestrzeni. Gatunki te zniosą niewielki cień, ale ważne, by był on jedynie przejściowy. Lekkie zacienienie lub delikatnie rozproszone światło nie wpłyną negatywnie na prawidłowy wzrost i rozwój bylin światłolubnych. W głębokim cieniu natomiast gatunki te nie będą kwitły lub nie osiągną efektownego przebarwienia liści. 

Popularne byliny światłolubne to np. macierzanka, ostróżka ogrodowa, rojnik.

Jak w każdej grupie roślin, tak i wśród bylin wieloletnich znajdziesz gatunki, które, w przeciwieństwie do swoich światłolubnych krewnych, lepiej czują się w cieniu, a na nadmiar słońca reagują żółknięciem i usychaniem liści. Typowi przedstawiciele bylin cieniolubnych to między innymi paprocie, bergenia, miodunka, trzykrotka.

Rodzaj podłoża

Ogólnie przyjętą zasadą jest, że byliny najlepiej rosną na glebach żyznych, bogatych w składniki pokarmowe i lekko przepuszczalnych. Jeśli więc w Twoim ogrodzie gleba jest piaszczysta, należy ją wzbogacić torfem lub obornikiem. Z kolei zbyt ciężkie, gliniaste podłoża warto wymieszać z piaskiem.

Upodobania poszczególnych gatunków mogą oczywiście nieco się różnić, dlatego zawsze przed zakupem należy zapoznać się z zasadami uprawy konkretnej rośliny i dostosować podłoże przed planowanym sadzeniem. Przykładem roślin, którym odpowiada piaszczyste podłoże są np. nachyłek lub lepnica, natomiast do gleby lekko gliniastej można zasadzić prawoślaz, czy zawilce japońskie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dużą rolę w uprawie bylin odgrywa właściwa wilgotność podłoża. W tym przypadku, podobnie jak w kwestii zasobności podłoża i ekspozycji na słońce, panuje duża różnorodność uzależniona od wymagań danej byliny.


Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat wyboru odpowiednich bylin do swojego ogrodu lub chcesz kupić zdrowe okazy w godnym polecenia miejscu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą internetowego sklepu ogrodniczego Florexpolhttps://florexpol.eu/.