TOP 5 krzewów na żywopłot

Z rok na rok coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduję się na powrót do klasycznych żywopłotów. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż stanowią one dość tanią i niezwykle estetyczną ozdobę przydomowego podwórka. Ponadto na naszym rodzimym rynku mamy dostępne wiele nietuzinkowych, wręcz idealnie sprawdzających się w tej roli różnego rodzaju krzewów. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje zdecydowanie 5 konkretnych propozycji, które skrupulatnie przedstawimy w tym artykule.

Forsycja pośrednia

Na wstępie warto podkreślić dość istotny fakt, że roślina ta nie jest zbytnio wymagająca. Co więcej ma dość bardzo szybkie tempo wzrostu, oraz jest mrozoodporna. Forsycja wprowadza w trakcie roku nutkę różnorodności, bowiem jej drobne, żółtawe kwiatki pojawiają się już w drugiej połowie marca, natomiast liście wyrastają dopiero pod sam koniec kwietnia. W ten sposób krzew zmienia swój kolor, a także pokrój. Do tego w trakcie ciepławej i wietrznej jesieni żywopłoty wykonane z niej zaczynają przybierać charakterystyczną czerwonawą barwę. W związku z tym jak nie trudno wywnioskować rośliny te niezwykle sprawnie dostosowują się do zmieniających się wraz z różnymi porami roku warunków. Warto jednak pamiętać o przeprowadzaniu corocznych cięć pielęgnacyjnych wykonywanych wyłącznie w trakcie przekwitania forsycji. 

Lilak Pospolity

Ta konkretna krzewina budzi się do życia w maju rodząc bardzo liczne kwiaty zbierające się w piękne, majestatyczne kwiatostany. Co ciekawe, mogą przybierać one przeróżne kolory, od białego po ciemnofioletowy. Dzięki temu do naszego ogródka zostanie wprowadzona nutka różnorodności. Należy jednak pamiętać o regularnym przycinaniu żywopłotu, bowiem nieregulowany Lilak Pospolity może osiągnąć nawet 4 metry wysokości. Zabieg ten wykonuje się przeważnie dopiero po przekwitnieniu rośliny. Niestety jest ona niezwykle wymagająca, ponieważ do miarodajnego i co najważniejsze stabilnego rozwoju będzie potrzebować dużo słońca i żyznej, bogatej w znaczną ilość minerałów glebę o lekko kwaśnym odczynie pH. 

Laurowiśnia

Laurowiśnia jest to dość często spotykany na Bałkanach gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Krzew charakteryzuje się głównie zapierającymi dech w piersiach, okazałymi kwiatostanami. Pod żadnym pozorem nie wolno spożywać jej kwiatów, bowiem jest to roślina trująca dla człowieka. Jej liście zawierają znaczne ilości kwasu cyjanowodorowego, który może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu ludzkiemu. Zapylone w połowie lata kwiaty zamieniają się w owoce stanowiące cudowną ozdobę podwórka. 

Tawuła Wczesna

Posiada ona niepodrabialne, jasnozielone listki. Do tego na jej pędach na przełomie kwietnia i maja zaczynają pojawiać się białe kwiaty. Krzewina jest w stanie urosnąć maksymalnie na wysokości 2 metrów. Zatem jej cykliczne przycinanie nie powinno być konieczne. Wystarczy zaledwie jedno cięcie na 2 lata pod koniec zimy. Wymaga ona jednak odpowiedniego nasłonecznienia, oraz niezaburzonego dostępu do przewiewnej, wartościowej ziemi. Warto podkreślić, że Tawuła Wczesna fantastycznie znosi różnego rodzaju susze. 

Kalina Koralowa

Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Ponadto obdarzona została przez naturę w charakterystyczne kwiaty o kulistym kształcie, pojawiające się przeważnie na przełomie maja. Niestety odziewają ją one zaledwie do końca czerwca. Jej ogromne zielone liście jesienią zmieniają swoją barwę na czerwoną. Ponadto zapylona Kalina Koralowa rodzi czerwone owoce.  Jest w pełni mrozoodporna, jednak do prawidłowego funkcjonowania będzie potrzebować wilgotnej gleby i nasłonecznionego stanowiska.