Ciepła woda w domu- jak zrobić to tanio i dobrze?

Ciepła woda w kranie to w dzisiejszych czasach standard. Już na etapie budowy czy remontu domu warto zastanowić się, z jakich rozwiązań chcemy skorzystać, by mieszkało nam się komfortowo i wygodnie. Ogrzewać wodę w domu możemy na kilka sposobów, które postaramy się nieco przybliżyć poniżej.

Jak podgrzewać wodę w domu?

Obecnie na rynku mamy kilka popularnych rozwiązań, pozwalających na cieszenie się ciepłą wodą w kranie. Działają na różnych zasadach i cechują się różnymi sposobami zasilania i gabarytami. Użytkownicy najczęściej decydują się na:

  • elektryczne lub gazowe podgrzewacze przepływowe– podgrzewają wodę w momencie jej odkręcenia. Pobierają energię tylko w momencie poboru wody, są więc ekonomicznym rozwiązaniem. Na ich korzyść działa również fakt, że ciepła woda nie skończy się, ale będzie leciała, dopóki będziemy jej potrzebować. W zależności od rodzaju, podgrzewacz może spełniać zapotrzebowanie na ciepłą wodę w całym domu, bądź tylko przy jednym kranie. Podgrzewacz przepływowy ze względu na swoje kompaktowe wymiary sprawdzi się dobrze w małych przestrzeniach.
  • Elektryczne pojemnościowe ogrzewacze wody (bojler lub terma do wody) gromadzą wodę w pojemniku i tam ją podgrzewają. W zależności od pojemności ciepłej wody wystarczy dla jednej osoby lub całej rodziny. Terma do wody czy bojler cechuje się dużymi wymiarami, co może okazać się kłopotliwe na mniejszych metrażach.
  • Piece gazowe dwufunkcyjne dostosowane do przepływowego podgrzewania wody są często wybieranym rozwiązaniem. Dają ciepło w domu, a jednocześnie pozwalają na ogrzanie wody w kranach bez konieczności kupowania kolejnych urządzeń. Piece gazowe sprawdzają się w tej kwestii najczęściej w domach jednorodzinnych.
  • Pompy ciepła to coraz bardziej popularna alternatywa dla innych źródeł ogrzewania wody. W ostatnich latach zyskała wielu zwolenników. Urządzenie to poprzez ogrzanie i skroplenie powietrza z otoczenia wytwarza ciepłą wodę, która magazynowana jest w specjalnym pojemniku. Jest to ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie, a jego dodatkową zaletą jest możliwość chłodzenia powietrza w domu podczas letnich upałów.
  • Panele słoneczne do ogrzewania wody wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania wody w kolektorach, która następnie jest magazynowana w zbiorniku. Ogrzewacze solarne świetnie sprawdzają się w okresie letnim i w miejscach o dobrym nasłonecznieniu. Pomagają obniżyć rachunki za energię elektryczną i redukują nasz wpływ na środowisko.

Czym kierować się przy wyborze ogrzewacza wody?

By mieć pełną satysfakcję z zastosowanego rozwiązania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • miejsce i rodzaj montażu,
  • ilość osób, które będą korzystać z ciepłej wody,
  • zużycie energii,
  • koszty zakupu urządzenia i jego montażu.

Obecnie rynek oferuje tak wiele różnorodnych rozwiązań, że z pewnością znajdziemy takie, które spełni wszystkie nasze wymagania.