sito tkane

Jak głosi definicja, sito to proste urządzenie, które stworzono po to, aby ułatwić sobie oddzielanie obiektów o małych i większych wymiarach lub oddzielania obiektów stałych od płynów. Trudno odnaleźć w historii moment, w którym sito zostało skonstruowane, gdyż najprawdopodobniej był to wynalazek ludowy, powołany do funkcjonowania z potrzeby dnia codziennego. Do dziś najczęściej z narzędziem jakim jest sito spotykamy się w gospodarstwach domowych.

Niemniej warto pamiętać, że sita są używane naprawdę szeroko. Możemy je spotkać m.in. w rolnictwie, przemyśle spożywczym, budownictwie, górnictwie czy archeologii. Co ważne, istnieje wiele rodzajów sit, a każde z nich znajduje zastosowanie w nieco odmiennej dziedzinie. Do najpopularniejszych typów sitek zaliczamy sita haftowe, strunowe, prętowe. Powszechnie użytkowane jest również sito tkane.

Czym jest sito tkane i do czego służy?

Sito tkane jest w najprostszym rozumieniu płaszczyzną z tzw. „oczkami” czyli otworami, w których swobodnie mogą zmieścić się jedynie obiekty o określonej średnicy i mniejsze. Żaden przedmiot o rozmiarach większych aniżeli oka sita nie przejdzie przez jego powierzchnię. Dzięki tej funkcjonalności przy pomocy sita możemy w łatwy sposób oddzielać małe elementy od większych bez potrzeby wykonywania tej żmudnej pracy ręcznie.

Jak zostało wspomniane powyżej, sito może być modyfikowane w zależności od potrzeb, dlatego narzędzie wykonuje się w wielu kształtach, rozmiarach i z różnorodnych materiałów. Istnieją sita, które możemy swobodnie wziąć do ręki np. w kuchni oraz takie, które muszą być obsługiwane przez potężne maszyny. Początkowo sita były produkowane z włókien naturalnych, z czasem jednak popularniejsze stało się wytwarzanie powierzchni sit z innych materiałów sztucznych. Tak oto możemy dziś zakupić m.in. sito tkane, które produkuje się z odpowiedniej jakości metalu.

Sito tkane produkowane w najlepszej technologii powinno posiadać jeden z dwóch rodzajów splotów – prosty zwany płóciennym lub skośny, inaczej jodełkowy. Część sit tkanych to również tzw. sita bezoczkowe, czyli inaczej siatki filtracyjne. Większość sit tego typu przeznaczona jest do pracy z bardzo drobnymi obiektami, dlatego najczęstszym rozmiarem oczek dla sit tkanych są średnice 0,02 mm oraz średnicy drutu w przedziale od 0,02 mm do 1,2 mm. Maksymalna szerokość sita tkanego wykonanego na potrzeby nabywcy detalicznego wynosi zwykle 3500 do 4000 mm. Aby sito tkane było jak najbardziej użyteczne istotne jest także, aby posiadało solidne okucie i wykończenie. Dlatego przed zakupem tego narzędzia sprawdźmy, czy te elementy w danym produkcie spełniają nasze wymagania.

Jakie zalety ma sito tkane?

Producenci sit tkanych najczęściej zaliczają do zalet swoich produktów to, że te narzędzia jak żadne inne potrafią szybko oddzielić przesiewany materiał. Oprócz wysokiej wydajności, którą sito tkane wykazuje przy użytkowaniu, jego plusem jest także wysoki współczynnik powierzchni otwartej, precyzyjny wymiar oczek oraz ich szeroki zakres. Na korzyść klienta może również wpływać możliwość wyboru odpowiedniej średnicy drutu.

Jeżeli chodzi o cenę jaką może mieć sito tkane, jest to zmienna trudna do określenia. Wszystko zależy bowiem od tego jakiego producenta sit wybierzemy oraz czy nasze narzędzie będzie wykonane z najwyższej jakości drutu. Na podwyżkę ceny bezwzględnie wpłynie również personalizacja zamówienia tj. np. zmiana parametrów sita, zwiększenie lub zmniejszenie jego wymiarów. Sita tkane ze średniej półki mogą kosztować całkiem sporo. W Internecie cena za sito tkane waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście jeśli potrzebujemy zakupić jedynie narzędzie na potrzeby domowe, koszt nie powinien być dla nas aż tak bolesny. Na poważne kwoty musimy się jednak przygotować, jeśli zamawiamy sito, które ma służyć np. w przemyśle wydobywczym czy spożywczym. Niech pieniądze nie będą jednak czynnikiem, który odwiedzie nas od zakupu sita tkanego, ponieważ benefity płynące z posiadania tego precyzyjnego narzędzia czy to w domu, czy to w miejscu produkcji są warte każdej ceny.